Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Przeszczep nerki

i

Autor: Facebook/Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach Od lutego specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach będą mogli kwalifikować pacjentów do przeszczepów nerek.

Świętokrzyskie. Powstał pierwszy w regionie ośrodek kwalifikujący do przeszczepu nerek

2023-02-02 7:04

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstał ośrodek kwalifikujący do przeszczepu nerek, pierwsza taka placówka w Świętokrzyskiem.

Kierujący Klinicznym Oddziałem Nefrologii w WSzZ dr Paweł Wróbel wyjaśnił, że do tej pory pacjenci z województwa świętokrzyskiego byli kwalifikowani do przeszczepienia nerki przez ośrodek w Warszawie. Od środy to lekarze z Kielc przeprowadzą konsultacje i badania pacjentów oraz ocenią, czy dana osoba spełnia wszelkie niezbędne kryteria do otrzymania przeszczepu.

„Procedurę będzie można wykonywać szybciej i sprawniej, a utworzenie ośrodka kwalifikującego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pozwoli na odciążenie placówki w Warszawie” – zaznaczył dr Wróbel.

Kielecki ośrodek będzie działać w ścisłym porozumieniu z Poltransplantem.

W województwie świętokrzyskim działa 10 stacji dializ. Każda z nich pod swoją opiekę ma kilkudziesięciu pacjentów. W WSzZ jest hemodializowanych 88 pacjentów, a 24 jest dializowanych otrzewnowo. Doktor Wróbel poinformował również, że Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu zostało przyznane miejsce akredytacyjne do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie transplantologii klinicznej.

„Przyczyni się to do rozwoju tej dziedziny medycyny w naszym województwie, ułatwi także szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii, gdyż lekarze zamiast wyjeżdżać do np. Warszawy czy Krakowa będą mogli odbywać obowiązkowy 10-tygodniowy staż kierunkowy z transplantologii w naszym ośrodku” – zaznaczy dr Wróbel.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa taka placówka w regionie świętokrzyskim, ma ponad 30 klinik i oddziałów, chorych przyjmują także poradnie specjalistyczne.

Olsztyn. Policja eskortowała rodzącą kobietę do szpitala
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE