Radni sejmiku przyjęli budżet na 2022 r.

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Kielcach

Świętokrzyskie ma budżet na 2022 rok

2021-12-29 8:40

Dochody na poziomie prawie 880 mln zł, a wydatki przekraczające 910 mln zł. Najwięcej pieniędzy zaplanowane na transport i łączność, w tym ponad 300 mln zł na budowę i remonty dróg. Tak w wielkim skrócie wygląda budżet województwa świętokrzyskiego na przyszły rok, który przyjęli radni sejmiku. Przed głosowaniem odbyła się momentami burzliwa dyskusja.

- To budżet proinwestycyjny, prospołeczny i proobywatelski – przekonywał radnych marszałek Andrzej Bętkowski.

Zgodnie założeniami władz regionu dochody woj. świętokrzyskiego wyniosą prawie 880 mln zł, a wydatki nieco ponad 900 mln zł. Deficyt sięgnie 35,5 mln zł i zostanie pokryty z pożyczki długoterminowej i spłaty udzielonych pożyczek. Najwięcej pieniędzy pójdzie na transport i łączność (469 mln zł, z czego ponad 300 mln zł na budowę i remonty dróg), a także na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (61 mln zł) oraz ochronę zdrowia (60 mln zł).

Założenia budżetu krytykowali radni opozycji, m.in. Andrzej Swajda, szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Liczby są imponujące tak jak proponowane inwestycje. Ale ten budżet może nie być realistyczny. Jest w nim siedem inwestycji drogowych finansowanych z nowej unijnej perspektywy, która nie została jeszcze nawet złożona - zaznaczył.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu regionu na 2022 rok zagłosowało 17 radnych, przeciw było dziesięciu, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość rządu w 2022 roku
Sonda
Czego najbardziej obawiasz się w 2022 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE