Rynek Kielce

i

Autor: UM Kielce

Święto Kielc rusza już w najbliższy weekend. Wiemy, co będzie się działo!

2022-06-22 13:27

Święto Kielc rusza już w najbliższy piątek. Na mieszkańców i turystów będzie czekać mnóstwo atrakcji. ​Ulicami Kielc przejdą barwne korowody, ludowy i bajkowych postaci. Będzie Biała Noc, występy i pokazy popularnonaukowe. Szczegóły, poniżej.

24, 25 i 26 czerwca całe Kielce będą bawić się na czterech scenach plenerowych – na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim im. S. Staszica oraz przy Domu im. Św. Jana Pawła II na kieleckim Białogonie.

- Najważniejszym celem Święta Kielc jest dobra zabawa, ale także pokazanie Kielczanom bogatej oferty instytucji miejskich i partnerów wydarzenia, a turystom piękna naszego miasta i cudownej gościnności oraz przychylności jego obywateli. To okazja do spotkań i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach - mówi Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Zaczynamy z przytupem piątkowym koncertem Jacka Kawalca, który odbędzie się o godzinie 19.00 na rynku. W sobotę o godzinie 12.00 przez Sienkiewicza przejdzie barwny korowód, który zakończy się spektaklem na rynku. W sobotę na rogu Sienkiewicza i Dużej zostanie też odsłonięta ławeczka z Bronkiem Opałką. Tego dnia odbędzie się również wydarzenie, podczas którego artyści amatorzy zbiorą się na kieleckim rynku i wspólnie zagrają znane kawałki - informuje wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Piątek 24.06.22

Początek Święta Kielc upłynie pod znakiem Białej Nocy. W piątkowe popołudnie i wieczór na bezpłatne zwiedzanie i warsztaty zapraszają miejskie instytucje kultury. Będzie można zobaczyć jak wieczorową porą wygląda Ogród Botaniczny, odwiedzić Centrum Geoedukacji i zajrzeć za kulisy Kieleckiego Teatru Tańca. Na nocne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawek i Zabawy, Wzgórze Zamkowe, Biuro Wystaw Artystycznych i Energetyczne Centrum Nauki. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” proponuje spektakl „Dziady po Białoszewskim”, a w Domu Kultury Zameczek i w Ośrodku „Ziemowit” odbędą się pikniki z konkursami, warsztatami i występami.  

Tego dnia w Kieleckim Centrum Kultury wręczone zostaną nagrody przyznawane przez Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2021 r. To podziękowanie dla osób, które angażują się w pobudzanie życia kulturalnego naszego miasta. Uroczystość uświetni występ tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca, którzy zaprezentują fragmenty spektaklu „Zobacz jazz”.

Sobota 25.06.22

W sobotę w Domu Środowisk Twórczych z okazji jubileuszu 25-lecia partnerstwa Miasta Kielce z Gotha, miastem w Turyngii w środkowej części Niemiec, zaplanowano Dzień Niemiecki. W programie jest m.in. bezpłatna degustacja lokalnych produktów z Turyngii oraz o 20:30 koncert orkiestry Policji z Gotha.

W sobotę i w niedzielę zapraszamy wszystkich do odwiedzania scen plenerowych – na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim i po raz pierwszy w ogrodzie Domu św. Jana Pawła II na kieleckim Białogonie. Wszędzie zaplanowano występy artystyczne. Posłuchamy młodych wykonawców i zespołów folkowych. Gwiazdami tegorocznego Święta będą zespoły Ankh i Łzy.

Podczas pikniku przy ul. Pietraszki 15 na Białogonie wystąpią artyści z Ukrainy. Przeprowadzona będzie także aukcja charytatywna na rzecz pomocy uchodźcom.

Atrakcje dla całych rodzin będą czekać przez dwa dni także wokół scen. Zaplanowano m.in. pokazy popularnonaukowe, prezentacje służb mundurowych, konkursy oraz gry terenowe.

Poza tym, Ogród Botaniczny zaprasza na III Święto Róż. Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Muzeum Historii Kielc proponują spacer tematyczny i warsztaty związane z tworzeniem Szlaku Architektury Ksawerego Kowalskiego. Osoby lubiące eksperymenty i ciekawe świata mogą zaglądać do Energetycznego Centrum Nauki KPT i Ogrodu Doświadczeń przy Olszewskiego.

Każdy kto chce mieć fotograficzną pamiątkę ze Święta Kielc 2022 może udać się w okolice Biura Wystaw Artystycznych, gdzie będą przygotowane fotoramki z motywem słynnych obrazów.

Konferencja prasowa dotycząca Święta Kielc

i

Autor: Wiktoria Mitura
Ogród Botaniczny w Kielcach

Jak wiele niewidzialnej pracy wykonujesz w waszym domu?

Pytanie 1 z 13
Jeśli Ty nie zauważysz, że podłoga jest brudna, a w koszu na pranie jest pełno ubrań, nikt inny nie zauważy.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE