Sukces szpitala na kieleckim Czarnowie w leczeniu udarów

2022-11-09 11:07
Sukces szpitala na kieleckim Czarnowie w leczeniu udarów
Autor: WSzZ w Kielcach

Doskonały wynik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w walce z udarami. W placówce na Czarnowie rocznie wykonuje się ponad 250 zabiegów, co sprawia, że ten ośrodek jest jedną z placówek, najprężniej realizujących w skali kraju program pilotażowy dotyczący leczenia udaru mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. Jak zaznaczają specjaliści, w leczeniu tej choroby najważniejszy jest czas i fachowa opieka medyczna.

Pilotaż jest prowadzony od roku 2019 r. Warto zaznaczyć, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jedyną placówką w regionie świętokrzyskim, gdzie wykonuje się trombektomie mechaniczne. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, woj. świętokrzyskie, z wynikiem 17,5 znalazło się na drugim miejscu w kraju, po Lubelszczyźnie, gdzie liczba trombektomii na 100 tys. mieszkańców wynosi 20,5.

Zabieg ten realizuje się w przypadku pacjentów udarowych, ciężko chorych, z największym deficytem, którzy bez tej operacji albo nie przeżyją, albo staną się osobami leżącymi i wymagającymi opieki. Trombektomia polega na mechanicznym usunięciu skrzepu przez dostęp naczyniowy.

Specjaliści wyjaśniają, że dożylne podanie leków u pacjentów udarowych możliwe jest w oknie czasowym do 4,5 godziny, a trombektomia powinna rozpocząć się najpóźniej 6 godzin od wystąpienia zachorowania. - Każdy deficyt neurologiczny, od błahych pozornie spraw takich jak: drętwienie połowicze, zaburzenia mowy, opadnięty kącik, niedowład ręki, nogi, powinien zaniepokoić. Lepiej przyjechać do szpitala i wrócić po kilku godzinach do domu, niż przyjechać następnego dnia, bo wtedy nie mamy już jak skutecznie pomóc pacjentowi – podkreśla neurolog Jacek Anecki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

W przypadku jakichkolwiek deficytów neurologicznych, należy jak najszybciej wezwać karetkę, bądź przyjechać do szpitala, bo tylko w ciągu pierwszych godzin od zachorowania udarowego, lekarze mają szansę na leczenie przyczynowe i odwrócenie deficytu, co znacznie poprawia rokowania pacjenta.

Łoś Iga złamała nogę. Musi przejść operację

QUIZ. Gdzie rządzą królowie? Za komplet punktów wkładamy koronę na głowę

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Po ponad 70 latach królową Elżbietę na tronie brytyjskim zastąpił...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE