Sukces szpitala na kieleckim Czarnowie w leczeniu udarów

i

Autor: WSzZ w Kielcach

Sukces szpitala na kieleckim Czarnowie w leczeniu udarów

2022-11-09 11:07

Doskonały wynik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w walce z udarami. W placówce na Czarnowie rocznie wykonuje się ponad 250 zabiegów, co sprawia, że ten ośrodek jest jedną z placówek, najprężniej realizujących w skali kraju program pilotażowy dotyczący leczenia udaru mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. Jak zaznaczają specjaliści, w leczeniu tej choroby najważniejszy jest czas i fachowa opieka medyczna.

Pilotaż jest prowadzony od roku 2019 r. Warto zaznaczyć, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jedyną placówką w regionie świętokrzyskim, gdzie wykonuje się trombektomie mechaniczne. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, woj. świętokrzyskie, z wynikiem 17,5 znalazło się na drugim miejscu w kraju, po Lubelszczyźnie, gdzie liczba trombektomii na 100 tys. mieszkańców wynosi 20,5.

Zabieg ten realizuje się w przypadku pacjentów udarowych, ciężko chorych, z największym deficytem, którzy bez tej operacji albo nie przeżyją, albo staną się osobami leżącymi i wymagającymi opieki. Trombektomia polega na mechanicznym usunięciu skrzepu przez dostęp naczyniowy.

Specjaliści wyjaśniają, że dożylne podanie leków u pacjentów udarowych możliwe jest w oknie czasowym do 4,5 godziny, a trombektomia powinna rozpocząć się najpóźniej 6 godzin od wystąpienia zachorowania. - Każdy deficyt neurologiczny, od błahych pozornie spraw takich jak: drętwienie połowicze, zaburzenia mowy, opadnięty kącik, niedowład ręki, nogi, powinien zaniepokoić. Lepiej przyjechać do szpitala i wrócić po kilku godzinach do domu, niż przyjechać następnego dnia, bo wtedy nie mamy już jak skutecznie pomóc pacjentowi – podkreśla neurolog Jacek Anecki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

W przypadku jakichkolwiek deficytów neurologicznych, należy jak najszybciej wezwać karetkę, bądź przyjechać do szpitala, bo tylko w ciągu pierwszych godzin od zachorowania udarowego, lekarze mają szansę na leczenie przyczynowe i odwrócenie deficytu, co znacznie poprawia rokowania pacjenta.

Łoś Iga złamała nogę. Musi przejść operację

QUIZ. Gdzie rządzą królowie? Za komplet punktów wkładamy koronę na głowę

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Po ponad 70 latach królową Elżbietę na tronie brytyjskim zastąpił...