Strażacy monitorują sytuację na świętokrzyskich rzekach

2021-04-20 12:22 PioR
Rzeka
Autor: pixabay.com

Sporo wody jest w świętokrzyskich rzekach. Wszystko, oczywiście przez ostatnie dość obfite opady deszczu. W niektórych miejscach przekroczony został stan ostrzegawczy, a nawet alarmowy. Dlatego strażacy zostali postawieni w stan gotowości.

Wody w rzekach przybywa od ubiegłego tygodnia. W woj. świętokrzyskim są miejsca, gdzie ta sytuacja zmienia się z dnia na dzień.

- Dotyczy to przede wszystkim Nidy na terenie powiatu pińczowskiego, Kamiennej na terenie powiatów: skarżyskiego, starachowickiego i ostrowieckiego. Dziś mamy już stan ostrzegawczy na Czarnej we Włoszczowie oraz na Wiśle między Sandomierzem i Zawichostem – wylicza mł. bryg. Marcin Nyga, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, który dodaje, że służby znowu zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

- Co ważne, w ciągu tych dni, kiedy te stany ostrzegawcze i alarmowe zostały przekroczone, nie odnotowaliśmy praktycznie żadnej interwencji związanej z podtopieniami – zaznacza Marcin Nyga. – Oczywiście każda z jednostek przygotowała i sprawdziła sprzęt, który jest używany podczas powodzi – dodaje.

Na szczęście optymistyczne są też prognozy pogody na najbliższe dni. Co prawda synoptycy przewidują opady deszczu, ale już nie tak intensywne, jak w ubiegłym tygodniu.

Strażacy z Czaplinka mają skuter ratunkowy