Syreny

i

Autor: LUW

Spór o syreny w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jak będzie w Kielcach?

2022-04-09 16:34

- Kielce nie uruchomią syren alarmowych w niedzielę, 10 kwietnia - taką informację przekazała w mediach społecznościowych Agata Wojda, zastępczyni prezydenta miasta. To odpowiedź władz stolicy woj. świętokrzyskiego na decyzję MSWiA, zgodnie z którą syreny mają zawyć w całym kraju o godzinie 8.41, by upamiętnić 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

"W dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 uruchomione zostaną syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący upamiętnieniu 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej" — takie informacje rozsyłali do władz samorządowych wojewodowie w całym kraju.

Ta decyzja wywołała sprzeciw wielu prezydentów miast - m.in. Kielc. - W Kielcach nie uruchomimy jutro syren alarmowych - napisała krótko na Facebooku Agata Wojda, zastępczyni prezydenta miasta. Z kolei prezydent Kielce Bogdan Wenta zamieścił stanowisko Ruchu Samorządowego "Tak Dla Polski" w sprawie włączania syren alarmowych podczas obchodów rocznicy smoleńskiej.

"Ogólnopolskie uruchomienie syren oznaczających dla uchodźców naloty bombowe uważamy, za skrajnie nieodpowiedni sposób upamiętnienia tragedii smoleńskiej" - piszą w tym stanowisku samorządowcy i apelują do rządu o zmianę decyzji. MSWiA tłumaczy, że do osób posiadających ukraińskie karty SIM wyśle wcześniej stosowne ostrzeżenie.

Uchodźcy z Ukrainy w kolejce po PESEL w Kielcach

QUIZ. Czy masz wysoko rozwiniętą intuicję?

Pytanie 1 z 9
Śni Ci się bliska osoba. Co robisz po przebudzeniu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE