Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (2)

i

Autor: Piotr Stańczak

Impreza

Smaki Jesieni w Tokarni koło Kielc. W niedzielę będzie można poczuć klimat dawnej wsi, nie zabraknie atrakcji

2023-09-21 8:05

Kiszenie kapusty, rzeźby, ludowe brzmienia i mnóstwo starych obrzędów, to wszystko i wiele więcej już w najbliższą niedzielę podczas imprezy Smaki Jesieni w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc.

Tego dnia, w skansenie będzie można poczuć atmosferę jaka panowała w wiejskiej chałupie w okresie jesienno-zimowym. Będzie to możliwe dzięki licznym pokazom i warsztatom w wykonaniu twórców, zespołów ludowych i obrzędowych.

Jesienne atrakcje w Muzeum Wsi Kieleckiej

Na dużej scenie zobaczymy pełne humoru przedstawienia teatralne mówione gwarą: „Międlenie lnu” w wykonaniu Wzdolskich Kołowrotków oraz „Cuda i dziwy w kakuński chałupie”, które zaprezentują Śwarne Kakonianki. Znakomita gawędziarka Ewa Siudajewska i Władysław „Ptosek” Pedrycz przeprowadzą lekcje z gwary świętokrzyskiej. Na podwórzu w chałupie ze Ślęzan zobaczymy pokazy : kiszenia kapusty (Wincentowianie) oraz darcie pierza i przędzenia na przęślicy (KGW Korytniczanki).

Ziemniaki! Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z ziemniaków?

Jak zapowiada Muzeum Wsi Kieleckiej, w sektorze małomiasteczkowym odbędą się warsztaty i pokazy: wycinankarstwa   w wykonaniu Lucyny Kozłowskiej oraz rzeźby ludowej, które poprowadzi Andrzej Kozłowski.

Pieczenie ziemniaków i koncerty w Tokarni

Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki znakomite twórczynie ludowe nauczą podstaw plastyki obrzędowej (bibułkarstwo). KGW Bebelno udowodni podczas warsztatów, że jesienne wianki mogą być tak samo urokliwe jak te wykonane latem. Opowiemy jak wyglądało dawniej wesele (warsztaty z obrzędowości „Wesele wójtowej córki”).

Na polu przed wiatrakiem z Grzmucina zostaną rozpalone ogniska, w których upieczemy dla Państwa ziemniaki. W chałupie ze Złotnik będzie można skosztować podpłomyków, które w trakcie wydarzenia upiecze Aleksandra Imosa.

Na dużej scenie wystąpią znakomite zespoły ludowe: Bolechowiczanie, Wincentowianie, Piekoszowianie  oraz Axis Band. Wydarzenie rozpocznie o godzinie 11.00 msza św. przed kościołem z Rogowa.

Świętokrzyskie. Na planie filmu "Sami swoi. Początek" w Muzeum Wsi Kieleckiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE