Szczepionka lekarstwo

i

Autor: Pexels

Sezon jesienny w pełni. Czas na wielki powrót grypy

2022-10-18 18:54

Niestety im zimniej na zewnątrz, tym częściej chorujemy. Jak informują epidemiolodzy, tegoroczny sezon na grypę może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Szczepienia na grypę 2022/2023 w Kielcach odbywają się w ponad 20 placówkach medycznych, w naszym województwie to ponad 160 miejsc.

Warto dodać, że szczepionki mogą otrzymać za darmo kobiety w ciąży i osoby po 75 roku życia. Refundowane grupy to m.in. osoby od 18-65 roku życia i dzieci od 6 miesiąca do ukończenia 2 lat, oraz od 5 lat do 18 lat. Istotne jest by pamiętać o zaszczepieniu się przeciwko wirusowi, nie wolno go lekceważyć.

"Jak informują epidemiolodzy, grypa w tym sezonie będzie nas atakowała z podwójną siłą. Zachęcamy gorąco do szczepień, a przede wszystkim ostrzegamy by nie lekceważyć grypy" - mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZu.

Ceny szczepionek wzrosły i obecnie zaczynają się od 50 złotych, a pełna lista placówek gdzie możemy pobrać szczepionkę na stronie świętokrzyskiego NFZu. Jak przypomina nam rzeczniczka świętokrzyskiego funduszu - płacimy za sam środek do szczepienia, nie za wykonanie szczepienia.

Marcin Piskorski, prezes Pharmanet o szczepieniach

Szczepienie przeciw grypie może pozwolić uchronić nas przed poważnymi powikłaniami, które jednak mogą doprowadzić nawet do zaostrzenia cukrzycy, astmy czy przewlekłej choroby płuc.

Jeżeli nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań medycznych, w akcji szczepionkowej mogą brać udział kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dodatkowo warto pamiętać, że szczepionki nie chronią przed przeziębieniem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE