ŚCO zachęca do badań laryngologicznych. Możesz je wykonać bezpłatnie

2021-09-20 13:32
ŚCO Kielce
Autor: ACuk

Właśnie rozpoczął się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, podczas którego w ŚCO będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca do badań profilaktycznych. - Jest nowoczesna klinika i ambulatorium Chirurgii Głowy i Szyi. Są specjaliści, zespół jest kierowany przez dr Sławomira Okłę. Są to najwyższej  klasy fachowcy, korzy potrafią wcześniej rozpoznać nowotwory, wszystkie zagrożenia i co najważniejsze potrafią też leczyć i wyleczyć - mówi dyrektor ŚCO, prof Stanisław Góźdź.

Ale trzeba spełnić jeden, bardzo ważny warunek. Pacjent musi zgłosić się do lekarza w odpowiednim momencie. Jeśli którykolwiek z poniższych objawów trwa dłużej niż trzy tygodnie, koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza.

  • Pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej;
  • Ból gardła;
  • Jednostronna niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa;
  • Ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem;
  • Guz na szyi;
  • Przewlekła chrypka

Po to właśnie są badania profilaktyczne. Nowotwory wykryte w bardzo wczesnym stadium można całkowicie wyleczyć.

W taki sposób postąpił Pan Marek Walo. Osiem lat temu zgłosił się do laryngologa z utrzymującą się przez trzy tygodnie chrypką. Lekarz skierował go na badania do szpitala. Wówczas u Pana Marka wykryto nowotwór złośliwy drugiego stopnia.

- W tej chwili czuje się bardzo dobrze. Jestem zadowolony z tego, że podjąłem taką decyzję. Im szybciej, tym lepiej. Wtedy można dać sobie tak jakby drugie życie - mówi Marek Walo.

W ramach IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można się zapisać na bezpłatne badania laryngologiczne. Możesz to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu: 41 367 46 53. Zapisy na badanie już ruszyły i potrwają do 24 września.

5 porad jak biegać, by się nie przeziębić

QUIZ. Proktolog, dermatolog… Czym zajmuje się ten lekarz? W połowie polegniesz

Pytanie 1 z 18
Dermatolog to lekarz zajmujący się:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE