Proste sposoby na oszczędzanie wody. Promowali je na Placu Artystów w Kielcach

i

Autor: UM Kielce Happening "Łapmy wodę" w Kielcach

Proste sposoby na oszczędzanie wody. Promowali je na Placu Artystów w Kielcach [ZDJĘCIA]

2020-07-28 18:11

„Łapmy wodę” to hasło happeningu, który odbył się na Placu Artystów w Kielcach. To część ogólnopolskiej akcji promującej oszczędzanie zasobów, łapanie deszczówki czy wykorzystywanie tak zwanej szarej wody.

Na Placu Artystów w Kielcach organizatorzy rozłożyli instalację składającą się z makiet drzew oraz niebieskiej wstęgi przypominającej wodę. Pojawił się także animator na… szczudłach. Dzieci zaproszone do akcji wzięły udział w symbolicznym łapaniu kropelek wody.

Członkowie Fundacji Ekologicznej „Arka”, którzy zorganizowali happening, chcieli podpowiedzieć kielczanom, jak racjonalnie wykorzystywać wodę.

- Chodzi o łapanie deszczówki, zatrzymywanie wody w miejscu, w którym ona spada. Mówimy też o oszczędzaniu wody przy prostych codziennych czynnościach, jak mycie zębów czy kąpiel. Zachęcamy również do wykorzystywania „szarej wody”, co w Polsce nie jest zbyt popularne. To woda, która powstaje na przykład po płukaniu warzyw. Nawet 50-80 procent tej wody możemy jeszcze wykorzystać choćby do podlewania kwiatów – mówi Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej „Arka”.

Oszczędzanie wody jest bardzo ważne z punktu widzenia regularnie powracającej suszy i ograniczonych zasobów wody, którymi dysponuje Polska.

- Po chłodnym maju i ostatnich ulewach niektóre regiony mają sytuację opanowaną. Myślę, że Kielce nie są ani w najlepszej, ani najgorszej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że głębsze warstwy ziemi wciąż nie są wystarczająco nawilżone. Gorące lato, nagle przychodzące upały powodują, że woda błyskawicznie odparowuje – zaznacza Alicja Fober.

Miasto Kielce współpracuje od kilku lat z Fundacją „Arka”. Dzięki temu w stolicy świętokrzyskiego realizowane są różne imprezy proekologiczne.

Muzeum Historii Kielc dostało cenne eksponaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE