Szymon Marciniak

i

Autor: Piotr Stańczak Szymon Marciniak zostanie zawieszony? Taka informacja już obiegła media, ale oficjalna decyzja UEFA nie jest jeszcze znana.

Sport

Problemy sędziego Szymona Marciniaka. UEFA zaniepokojona. Arbiter będzie zawieszony?

2023-06-02 9:52

Nie milkną echa sprawy dotyczącej polskiego sędziego Szymona Marciniaka, o której informowało stowarzyszenie "Nigdy Więcej". Media spekulują, że arbiter może zostać zawieszony!

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" informowało o spotkaniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, polityka Konfederacji. Nosiło hasło "Everest", które odbyło się 29 maja w Katowicach. Znany polski sędzia międzynarodowy Szymon Marciniak miał być jednym z zaproszonych mówców. Stowarzyszenie, które tropi oraz piętnuje zachowania rasistowskie, także na stadionach, argumentuje, że samo skojarzenie arbitra z tą partią polityczną łamie zasady fair play. "Nigdy Więcej" twierdzi, że Konfederacja, jako partia, znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet.

O stanowisku stowarzyszenia pisaliśmy tutaj: Sędzia Szymon Marciniak może mieć kłopoty? Media Co z finałem Ligi Mistrzów?

UEFA zaniepokojona

Sprawa odbiła się dużym echem, dziś jest szeroko komentowana także wśród kibiców. Dotarła też do UEFA, czyli europejskiej federacji piłkarskiej. Przypomnijmy, 10 czerwca w Stambule sędzia Szymon Marciniak ma poprowadzić finał Ligi Mistrzów między angielskim Manchesterem City a włoskim Interem Mediolan. O jego nominacji informowaliśmy tutaj: Szymon Marciniak poprowadzi finał Ligi Mistrzów. To prestiż i... pieniądze! - Jest w świetnej formie - mówi były sędzia międzynarodowy

UEFA, w stanowisku, które przesłała do "Przeglądu Sportowego", zaznacza, że jest świadoma zarzutów wobec sędziego i domaga się pilnych wyjaśnień. - UEFA i cała społeczność piłkarska brzydzi się »wartościami« promowanymi przez wspomnianą grupę (Konfederację - przyp. PSta) i traktuje te doniesienia bardzo poważnie – czytamy w oświadczeniu. Europejska federacja zapowiedziała jednocześnie, że kolejne oświadczenie wyda w piątek 2 czerwca.

Szymon Marciniak będzie zawieszony?

Oficjalne stanowisko władz UEFA nie jest jeszcze znane, ale istnieje możliwość, że arbiter może nawet zostać zawieszony! Taką informację przekazał na Instagramie Tomasz Smokowski, współwłaściciel "Kanału Sportowego", którego cytują "Sportowe fakty". Dziennikarz twierdzi, że taką wiedzę ma z dobrze poinformowanych źródeł, według nich decyzja o zawieszeniu Marciniaka miała zapaść w nocy z czwartku na piątek (1-2 czerwca). Smokowski przekazał tę wiadomość na Instagramie, film poniżej.

Marciniak: zawsze mówię "stop" nienawiści

Stanowisko w sprawie zajął również Szymon Marciniak. Sędzia przesłał swoje oświadczenie do stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Wyjaśnia w nim: - Będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim, zawsze na pierwszym miejscu stawiam fair play oraz szacunek do drugiego człowiek i pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym. Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu i antysemityzmu i braku tolerancji, co pokazuję na meczach, w których sędziuję. Zawsze mówię stop nienawiści i będę propagować, że najważniejsze jest bycie dobrym człowiekiem.

Szymon Jadczak : nie boją się chodzić na mecze Wisły. 4 tysiące kiboli krzyczało moje nazwisko

Stanowisko w tej sprawie wystosowało do UEFA także Ministerstwo Sportu i Turystyki, choć nie znamy jeszcze jego treści.

Adam Sławiński, dziennikarz "Kanału Sportowego" opublikował tymczasem wideo z wystąpienia Marciniaka podczas spotkania "Everest". Na załączonym fragmencie sędzia opowiadał o swojej drodze do spełnienia marzeń oraz swoim największym jak dotąd sukcesie - poprowadzeniu finału Mistrzostw Świata w Katarze między Argentyną i Francją. Arbiter wystąpił z medalem, który otrzymał po decydującym meczu mundialu.

Tweet z wideo znajdziecie poniżej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE