Szymon Marciniak (2)

i

Autor: Piotr Stańczak PZPN zajął stanowisko w sprawie skargi na sędziego Szymona Marciniaka.

Sport

Problemy sędziego Szymona Marciniaka. Jest stanowisko Polskiego Związku Piłki Nożnej. Co postanowi UEFA?

2023-06-02 11:02

Polski Związek Piłki Nożnej zabrał głos w sprawie sędziego Szymona Marciniaka, którą zajęła się UEFA - europejska futbolowej federacji.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy wystąpienia sędziego Szymona Marciniaka podczas spotkania "Everest", które odbyło się 29 maja w Katowicach, organizowanego przez Sławomira Mentzena, polityka Konfederacji. Temat nagłośniło Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które zajmuje się tropieniem i piętnowaniem zachowań rasistowskich, także na stadionach. Organizacja twierdzi, że Konfederacja, jako partia, znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet. Skojarzenie sędziego Szymona Marciniaka ze Sławomirem Mentzenem oraz jego obozem politycznym - zdaniem stowarzyszenia - łamie zasady fair play.

O skardze na arbitra pisaliśmy tutaj:

PZPN broni Szymona Marciniaka

Stanowisko w tym temacie zajął już Polski Związek Piłki Nożnej. Pojawiło się ono na stronie internetowej federacji, publikujemy je poniżej.

Szymon Marciniak złożył PZPN obszerne wyjaśnienia omawianej sytuacji. Wynika z nich, że nie zna Sławomira Mentzena ani nigdy z nim nie rozmawiał. Po rozmowie z arbitrem oraz zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, PZPN odrzuca jakiekolwiek oskarżenia skierowane w kierunku Szymona Marciniaka.

Według naszych informacji, Marciniak wziął udział w spotkaniu biznesowym „Everest” w roli zaproszonego prelegenta. Podczas konferencji wygłosił 40-minutową prezentację dotyczącą motywacji. Spotkanie odbyło się 29 maja w Katowicach. W całej konferencji wzięło udział 12 prelegentów. Bezpośrednio po swoim występie Szymon Marciniak pojechał do Warszawy, gdzie wziął udział w kończącej sezon piłkarski Gali PKO BP Ekstraklasy.

Z zebranych przez nas materiałów wynika, że polityczne wiece organizowane przez Sławomira Mentzena miały miejsca w innych terminach i innych miastach. Łączenie obecności Szymona Marciniaka na spotkaniu biznesowym z politycznymi wiecami organizowanymi przez Sławomira Mentzena, z którymi nasz sędzia nie ma nic wspólnego i od których całkowicie się odcina, jest niezrozumiałe.

W przypadku tego typu oskarżeń, jak te kierowane w kierunku Szymona Marciniaka, zawsze wymagany jest obiektywizm oraz przedstawienie racji każdej ze stron. W tym przypadku tego zabrakło i Marciniak został bezpodstawnie oskarżony, nie dano mu możliwości wyjaśnień oraz obrony.

Polski Związek Piłki Nożnej i nasi sędziowie są apolityczni. Liczymy, że UEFA w podjęciu swojej decyzji weźmie pod uwagę oczywiste fakty, które przytoczyliśmy powyżej.

Co postanowi UEFA?

Zaniepokojona całą sytuacją jest UEFA - Europejska Federacja Piłki Nożnej, która zażądała wyjaśnień. Tomasz Smokowski, współwłaściciel "Kanału Sportowego" poinformował na Instagramie, że UEFA może nawet zawiesić polskiego arbitra. Decyzja władz federacji jeszcze nie zapadła. Ważą się tym samym losy obsady finału Ligi Mistrzów między Manchesterem City a Interem Mediolan, który zostanie rozegrany 10 czerwca w Stambule. Sędzią głównym pojedynku ma być właśnie Szymon Marciniak.

Stanowisko w tej sprawie wystosowało do UEFA także Ministerstwo Sportu i Turystyki, choć nie znamy jeszcze jego treści.

Adam Sławiński, dziennikarz "Kanału Sportowego" opublikował tymczasem wideo z wystąpienia Marciniaka podczas spotkania "Everest". Na załączonym fragmencie sędzia opowiadał o swojej drodze do spełnienia marzeń oraz swoim największym jak dotąd sukcesie - poprowadzeniu finału Mistrzostw Świata w Katarze między Argentyną i Francją. Arbiter wystąpił z medalem, który otrzymał po decydującym meczu mundialu.

Tweet z wideo znajdziecie poniżej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE