Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał zarzuty przyjęcia łapówki. Sam twierdzi, że jest niewinny

i

Autor: Facebook/oficjalna strona prezydenta - Jestem przekonany, że czeka mnie ta sama droga, w której prawda zwycięży! - napisał na Facebooku prezydent Jarosław Górczyński.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał zarzuty przyjęcia łapówki. Sam twierdzi, że jest niewinny

2023-03-17 17:28

Jarosław Górczyński usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej pięć zarzutów przyjęcia w sumie 40 tysięcy zł w łapówkach w związku z pełnieniem funkcji prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Za zarzucane mu czyny grozi do 8 lat więzienia.

"Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi Górczyńskiemu (zwrócił on się o używanie pełnego imienia, nazwiska oraz wizerunku - przyp. PSta) łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego" - poinformował w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Bez tymczasowego aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego tymczasowego aresztowania. Sąd uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zrzucanego podejrzanemu czynu i nie zastosował wobec Jarosława Górczyńskiego środków zapobiegawczych, stwierdzając, że materiał dowodowy zabezpieczony przez prokuratora jest kompletny.

Czytaj również:

"W ocenie prokuratury jedynie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest w stanie w pełni zabezpieczyć dalszy tok postępowania, a w szczególności zapobiec ewentualnemu matactwu ze strony podejrzanego, dlatego też prokurator nie zgadza się z decyzją sądu i skieruje zażalenie na to postanowienie" - zaznaczyła PK.

"Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230a § 3 kk sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie" - przypomniała Prokuratura Krajowa.

To kolejne postępowanie

Prokuratura Krajowa zaapelowała też do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi Górczyńskiemu, aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.

To kolejne postępowanie toczące się ws. prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w ostatnich latach. W 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej zarzucała Górczyńskiemu przekroczenie uprawnienia przy procedurach dotyczących przetargów śmieciowych z 2016 r. poprzez „uniemożliwienie złożenia prawidłowych ofert podmiotom innym niż podmiot dotychczas świadczący te usługi". W 2020 roku do sądu trafił akt oskarżenia. W maju 2021 roku Sąd Okręgowy w Kielcach prawomocnie uniewinnił samorządowca, a pod koniec 2022 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną przez prokuraturę.

Prezydent: prawda zwycięży

Jarosław Górczyński jest prezydentem Ostrowca Św. od 2014 r. To były poseł wybrany do Sejmu z list PSL w 2011 r. i były wiceprezydent Ostrowca (2006-2011).

We wtorek około południa funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława G. Zatrzymanie było związane w ramach "śledztwa dotyczącego przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej".

Sam prezydent Ostrowca podkreśla tymczasem, że jest niewinny. - Kluczowe znaczenie ma polityczne tło sprawy, rzekome zdarzenie sprzed wielu lat ponownie wybucha przed wyborami. Ostatnio, przez lata, prowadzone przeciwko mnie postępowanie zakończyło się trzema wyrokami stwierdzającymi niewinność. Jestem przekonany, że czeka mnie ta sama droga, w której prawda zwycięży! - napisał prezydent Górczyński na swoim profilu na Facebooku.

Oryginalny wpis w mediach społecznościowych Górczyńskiego możecie zobaczyć poniżej.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego zatrzymany przez CBA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE