Paczki dla dzieci polonijnych

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Kielcach

Prezenty dla małych patriotów z Winniczyzny

2021-12-07 16:57

30 świątecznych paczek z akcesoriami multimedialnymi, książkami i słodyczami trafiło do dzieci polonijnych mieszkających w obwodzie winnickim na Ukrainie. To w ramach akcji „Świętokrzyski Mikołaj dla polonijnych dzieci z Winniczyzny ” organizowanej przez samorząd województwa.

Akcja ma wyróżnić dzieci polskiego pochodzenia, mieszkające w obwodzie winnickim na Ukrainie, szczególnie zaangażowane w kultywowanie tam polskiej tradycji i kultury.

Paczki otrzymają dzieci, które angażowały się w działalność krzewienia polskości za granicami kraju. Cieszę się, że są Polacy, którzy, mieszkając na Ukrainie, pielęgnują polskość nie tylko w języku i zwyczajach, ale przede wszystkim w sercu, że czują się Polakami. To ich przywiązanie do polskości poza granicami kraju potwierdza silną więź z ojczyzną. Polska kultura i tradycje są ważnym elementem tożsamości narodowej, a ich kultywowanie jest w gestii każdego z nas – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Paczki dostaną dzieci uczęszczających do Szkoły Nauki Języka Polskiego przy Związku Polaków im. W. Reymonta w Chmielniku, Szkoły Języka Polskiego przy Domu Polskim w Barze oraz reprezentujących Związek Polaków Winniczyzny.

Jest to wspaniała akcja, która, mam nadzieję, będzie kultywowana w kolejnych latach. Samorząd województwa wspiera dzieci polonijne, które mieszkają w obwodzie winnickim, które uczą się w polskich szkołach i które – co najważniejsze – na co dzień cały czas podkreślają swoją polskość, dbają o tradycję w szkole i u siebie w domu – zaznaczył Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach
Sonda
Nauka zdalna od 20 grudnia - to dobre rozwiązanie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE