Posłowie moskiewscy i szwedzcy wrócili do Kielc. Posągi ozdobiły Pałac Biskupów Krakowskich

2021-06-09 14:59 DKS
Posłowie moskiewscy i szwedzcy wrócili do Kielc. Posągi ozdobiły Pałac Biskupów Krakowskich
Autor: M. Stępnik/MNKi

Ku końcowi zmierza poważny remont Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Jednym z ostatnich elementów inwestycji był powrót na elewację zabytkowej rezydencji rzeźb postaci posłów moskiewskich i szwedzkich. Zostały one zdemontowane jeszcze XIX wieku po powstaniu styczniowym.

- To symboliczny moment. Wielokrotnie podkreślałem, że powrót postaci posłów na elewację będzie momentem wieńczącym. Jeszcze do wykończenia zostały nam elewacje na wschodniej części pałacu i na skrzydle północnym a także prace związane z instalacją przeciwpożarową we wnętrzu – informuje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Najpoważniejsze prace przy pałacu zakończą się w ciągu miesiąca. Natomiast ponowne otwarcie zabytku po długotrwałym remoncie ma się odbyć pod koniec roku.

- Myślę, że wszystkie te prace wykonujemy dla odbiorców tak, by dziedzictwo narodowe, o które mamy dbać, cieszyło oko i turystów i mieszkańców Kielc – dodaje dyrektor Robert Kotowski.

Koszt remontu pałacu to 21,5 miliona złotych. Prace objęły między innymi elewację zabytku, modernizację galerii malarstwa czy konserwację cennych elementów zabytkowego wnętrza.

Tak wygląda Pałac Prezydencki