Wózek inwalidzki

i

Autor: stevepb/Pixabay/cc0 Niepełnosprawni mogą liczyć na pieniądze z PFRON

Ponad 60 milionów złotych na pomoc dla niepełnosprawnych. Samorządy podpisały umowy

2023-02-22 13:35

"Asystent osoby niepełnosprawnej" i "Opieka wytchnieniowa". To dwa programy z Funduszu Solidarnościowego, które będą realizowane również w tym roku w województwie świętokrzyskim. Liczba samorządów, biorących w nich udział z roku na rok wzrasta. Wszystko po to, by pomagać niepełnosprawnym i osobom, które się nimi opiekują.

W tym roku, do programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" przystąpiło aż 75 gmin i 7 powiatów. Natomiast do programu "Opieka wytchnieniowa" 47 gmin oraz 4 powiaty. Łącznie, w tym roku na ich realizację, województwo świętokrzyskie otrzymało ponad 63 mln 800 tysięcy złotych.

- Oba programy dedykowane są do konkretnych osób. Asystent osoby niepełnosprawnej bierze cześć zadań na siebie i pomaga w załatwieniu codziennych spraw życiowych. Opieka wytchnieniowa to coś nowego. Płatny urlop dla osób, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Bardzo dobre programy. A włodarze poszczególnych samorządów rozumieją potrzeby swoich mieszkańców - mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Program "Asystent osoby niepełnosprawnej" pozwala na wsparcie osoby niepełnosprawnej przez asystenta, która pomaga przy codziennych czynnościach oraz funkcjonowaniu w życiu. W tym roku, takie usługi będzie świadczyć 1739 asystentów. Takie usługi zostaną przyznane dla 2 761 osób niepełnosprawnych.

Natomiast celem programu "Opieka wytchnieniowa" jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Z takiej usługi skorzysta 1 146 osób niepełnosprawnych. W ramach programu zostanie zorganizowane 252 351 godziny pobytu dziennego oraz 1 177 dni pobytu całodobowego.

Miejsce dla niepełnosprawnych na samym końcu parkingu
Sonda
Czy rząd PiS właściwie dba o osoby niepełnosprawne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE