Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Po 10 latach otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

2021-07-14 11:07

Termin otwarcia Mauzoleum, czyli 12 lipca, został wybrany nieprzypadkowo, bo nawiązuje do pacyfikacji wsi przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 roku. Budowa Mauzoleum trwała ponad 10 lat, lecz jak podkreślają wszyscy, którzy mieli okazję zwiedzić już michniowską ekspozycję – warto było czekać.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w końcu otwarte. Wystawa stała zajmuje około 1700 metrów kwadratowych powierzchni; zobaczyć można tu zdjęcia zarówno ofiar pacyfikacji jak i oprawców, dokumenty, listy, pamiętniki i przedmioty codziennego użytku, rzeczy osobiste należące do zamordowanych, przedstawione w formie multimedialnej relacje świadków, elementy uzbrojenia. Oddzielną salę poświęcono tragicznym losom samego Michniowa. Kolejnych 295 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonych zostało na ekspozycje czasowe.

Odwiedzający Mauzoleum mają do wyboru kilka tras zwiedzania i mogą korzystać z audioprzewodników w pięciu językach: polskim, angielskim, hebrajskim, niemieckim i rosyjskim.

Ogromne wrażenie robi wydłużona bryła budynku składająca się z 11 segmentów nawiązujących do wiejskiej zabudowy z okresu II wojny. 5 z nich jest otwartych, niejako „popękanych”, a ostatni otwiera się na pole, na którym zgromadzone są krzyże przywożone od lat do Michniowa z całego kraju przez osoby mieszkające w miejscowościach poddanych wojennej pacyfikacji.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest nie tylko pomnikiem upamiętniającym mieszkańców wsi pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej –  jest jednocześnie muzeum stanowiącym znakomitą lekcję historii dla młodego pokolenia.

Budowa Mauzoleum kosztowała około 41 milionów złotych.

Arsenał broni trafił do kołobrzeskiego muzeum

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?