Pierwszy  w Polsce przeszczep serca pobranego zagranicą

i

Autor: Świętokrzyskie Centrum Chorób Serca Pan Marcin, 46-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, otrzymał w trakcie przeszczepu serce pobrane zagranicą!

Pierwszy w Polsce przeszczep serca pobranego za granicą. Otrzymał je mieszkaniec województwa świętokrzyskiego!

2023-03-02 17:17

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pierwszy raz przeszczepiono pacjentowi serce od zagranicznego dawcy. Zabrzański zespół transplantacyjny pobrał serce w szpitalu w Czechach, a w transporcie pomogła czeska policja. W Zabrzu na przeszczep czekał 46-latek z województwa świętokrzyskiego!

"Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek. W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym" – poinformował w czwartek dr hab. Tomasz Hrapkowicz, którego zespół przeprowadził transplantację.

Czekał na przeszczep sześć lat!

Był to pierwszy przypadek, kiedy zespół transplantacyjny z Polski pojechał po serce do przeszczepu poza granicę kraju. Dzięki pomocy czeskiej policji organ udało się przetransportować do granicy z Polską, a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nowe serce otrzymał 46-letni pan Marcin z woj. świętokrzyskiego – pacjent z ciężką niewydolnością serca, wpisany na krajową listę oczekujących w 2017 roku. Chory wymagał mechanicznego wspomagania krążenia, które umożliwiło mu doczekanie do transplantacji. W ostatnich miesiącach musiał być hospitalizowany. Zgłoszenie dawcy z Czech uratowało mu życie.

Jak podkreślają przedstawiciele zabrzańskiego ośrodka, operacja była możliwa dzięki współpracy koordynatorów transplantacyjnych z Zabrza i dr Anny Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

W wyjątkowej akcji pobrania serca uczestniczyli: chirurg pobierający dr Piotr Pasek, dr Tomasz Niklewski (który wykonał ocenę echograficzną serca), pielęgniarz anestezjologiczny Krzysztof Tkocz (koordynator transplantacyjny w SCCS), pielęgniarka instrumentacji Danuta Tichy i kierowca Marian Miller, a akcję koordynowała Bogumiła Król, szefowa biura koordynacji transplantacji w Śląskiem Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Milowy krok w transplantologii

"Mamy nadzieję, że to milowy krok w rozwoju polskich programów transplantacyjnych. Obecnie, kiedy mamy w kraju już siedem ośrodków transplantacji serca, musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów do transplantacji" – skomentowała Bogumiła Król.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest liderem w dziedzinie transplantologii w Polsce. W 2022 r. w placówce przeprowadzono 101 transplantacji płuc i serc.

Pierwszy  w Polsce przeszczep serca pobranego zagranicą (2)

i

Autor: Śląskie Centrum Chorób Serca Operacja w Śląskim Centrum Chorób Serca przeszła planowo, bez niespodzianek!
Podniebna sztafeta z sercem na pokładzie. Policyjny Black Hawk w akcji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE