gwiazdy

i

Autor: Pixaby Pięć planet jednocześnie widocznych na niebie. Kiedy? O której oglądać zjawisko?

nauka

Niezwykłe widowisko na niebie. Będzie można zobaczyć jednocześnie pięć planet!

2023-03-22 13:36

Pięć planet jednocześnie na niebie. Takie zjawisko już wkrótce będzie można oglądać gołym okiem. Znamy datę oraz dokładną godzinę tego wydarzenia. Kiedy pięć planet jednocześnie będzie widocznych na niebie? Sprawdźcie w naszym materiale.

5 planet jednocześnie widocznych na niebie. Czym jest to zjawisko?

Fani astronomii już zacierają ręce. Szykuje się kolejne spektakularne zjawisko na niebie. Tym razem będzie można zobaczyć jednocześnie aż pięć planet Układu Słonecznego! Okazuje się, że Jowisz, Merkury, Uran, Mars oraz Wenus ułożą się na niebie w jednym rzędzie. Przypomnijmy, że pod koniec lutego można było oglądać niezwykłą koniunkcję Jowisza i Wenus. To był prawdziwy spektakl na niebie. Teraz wrażenia mogą być jeszcze większe. Ostatni raz pięć planet jednocześnie można było zobaczyć w zeszłym roku. Wcześniej w 2020 oraz 2016.

Kiedy pięć planet będzie widocznych na niebie? Kiedy oglądać "Paradę Planet 2023"?

Pięć planet widocznych na niebie - kiedy oglądać to zjawisko? Okazuje się, że to wydarzenie zbliża się wielkimi kokami. Pięć planet na niebie będzie można zobaczyć już we wtorek, 28 marca. Zjawisko będzie widoczne tuż po zachodzie słońca, około godziny 19.20.

Gdzie obserwować pięć planet na niebie?

Wiemy już, o której pięć planet będzie można zobaczyć jednocześnie na niebie. Gdzie jednak zwrócić wzrok? Powinniśmy patrzeć na zachód. Co ważne, nie wszystkie pięć planet będzie tak samo dobrze widoczne. Jowisz i Merkury zauważymy blisko horyzontu. Te planety będą bardzo jasne i łatwe do znalezienia. Mars będzie nieco ciemniejszy, ale również nie powinniśmy mieć problemów, by go dostrzec. Znajdziemy go tuż pod Księżycem. Jasno świecić na niebie będzie także Wenus. Najgorzej będzie z Uranem, czyli planetą najbardziej oddaloną od Ziemi. Do jej obserwacji przydadzą się lornetki. Uran znajdziemy obok Wenus.

Dodajmy, że pięć planet najłatwiej będzie obserwować w miejscach słabo oświetlonych, więc poza granicami miasta. Warto również trzymać kciuki za bezchmurne niebo.

Wielkanoc 2023 będzie naprawdę droga. Ile zapłacimy za jajka, kiełbasę czy warzywa? Sprawdźcie w galerii

Plaga szczurów we Wrocławiu. Ten tłuścioch pływał w toalecie pani Renaty
Źródło: "Parada Planet 2023" na niebie. Będzie można zobaczyć jednocześnie pięć planet!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE