Opatów doczeka się obwodnicy. Drogowcy ogłosili przetarg

i

Autor: GDDKiA w Kielcach Opatów doczeka się obwodnicy. Drogowcy ogłosili przetarg

Opatów doczeka się obwodnicy. Drogowcy ogłosili przetarg

2020-12-28 13:31

Na ten moment wielu mieszkańców woj. świętokrzyskiego czekało od lat. Kielecki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na realizację obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9. Inwestycja będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Jak podkreśla Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przez Opatów przebiegają obecnie dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu – droga nr 74 Sulejów – Kielce – Kraśnik i droga nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Rzeszów. Na odcinku w starym centrum miasta drogi biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża nawet kilkanaście tysięcy pojazdów, w jednej trzeciej ciężkich.

- Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. Znacznie skróci czas podróżowania drogami nr 9 i nr 74. Będzie stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie – mówi Małgorzata Pawelec.

Inwestycja polegać będzie na budowie w przeważającej części po nowym śladzie odcinka dwujezdniowej drogi krajowej nr 9 i odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa, a jej uzupełnieniem będzie w przyszłości projektowany odrębnie trzykilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej nr 74 poprowadzony na północ od miasta.

- W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe, Opatów i Marcinkowice – zaznacza Małgorzata Pawelec. – Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej nr 74 z nowym przebiegiem drogi krajowej nr 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej DK9 planowane są bezkolizyjne ronda. W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie: estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty. Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego – wylicza.

Zadaniem wyłonionego w postępowaniu przetargowym wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego w oparciu o wykonaną koncepcję programową, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie obwodnicy. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w przyszłym roku po zakończeniu procedury przetargowej.

Bibliomat dla czytelników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE