Pożar rzepaku w Pińczowie

i

Autor: Państwowa Straż Pożarna Pińczów Strażacy uczestniczyli w akcji w specjalnych kombinezonach ochronnych.

O krok od katastrofy ekologicznej w Pińczowie! W magazynie palił się rzepak

2023-02-16 16:36

Do dużego pożaru hali magazynowej w Pińczowie doszło w minioną środę 15 lutego. W środku znajdował się rzepak.

Pińczowa Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze tuż po godzinie 12.

- Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy z pińczowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, oraz trzy pobliskie jednostki ochotniczych straży pożarnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, iż pali się fosforek glinu znajdujący się w pojemnikach plastikowych rozlokowanych na pryzmie rzepaku w różnych miejscach hali magazynowej - relacjonował starszy kapitan Mateusz Tarka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie. 

Ubrani w specjalne kombinezony strażacy weszli do środka, aby tam podać prądy proszku gaśniczego na płonące pojemniki. Następnie wynieśli je na zewnątrz i tam dogaszali wapnem. Potem przewietrzyli halę i dokonali pomiarów na obecność substancji niebezpiecznych. Na szczęście nie wykazały zagrożenia. Katastrofa ekologiczna wisiała jednak w powietrzu!

- Wskutek sprawnie prowadzonych działań uratowano mienie tj. 650 ton rzepaku o aktualnej wartości rynkowej ponad dwóch milionów złotych. W działaniach trwających prawie trzy godziny udział wzięło siedem zastępów (19 strażaków) - informował starszy kapitan Mateusz Tarka.

Świętokrzyskie. Strażak Artur Płatek ze Skarżyska uratował kobietę w czasie pożaru
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE