Nowe miasta w Świętokrzyskiem powitają 2024 rok! Bogoria i Gowarczów szykują imprezy

i

Autor: Facebook/Kordian Cieślik Kordian będzie gwiazdą sylwestrowej imprezy w Bogorii.

Z regionu

Nowe miasta w Świętokrzyskiem powitają 2024 rok! Bogoria i Gowarczów szykują sylwestrowe imprezy

2023-12-30 11:06

Od 1 stycznia 2024 dwie świętokrzyskie miejscowości - Bogoria w powiecie staszowskim oraz Gowarczów w koneckim - oficjalnie staną się miastami. Z tej okazji szykują sylwestrowo-noworoczne imprezy!

Decyzją rządu, od 1 stycznia 2024 roku prawa miejskie uzyska 34 miejscowości w całym kraju, w tym dwie w województwie świętokrzyskim - Bogoria oraz Gowarczów. Mowa o tych, które straciły status miast po upadku Powstania Styczniowego. W gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt.

O nadaniu praw miejskich informowaliśmy już tutaj: Nowe miasta w Świętokrzyskiem. Znamy miejscowości, które mają odzyskać prawa od 1 stycznia 2024 roku.

Kolejne nowe miasta w Świętokrzyskiem

Cała procedura uzyskiwania praw zajęła niespełna rok. Najważniejsze decyzje na szczeblu rządowym zapadły latem 2023. Warto dodać, że na przełomie ostatnich trzech lat prawa miejskie uzyskało już sześć miejscowości w województwie świętokrzyskim. Były to:

  • Iwaniska (powiat opatowski ) - od 1 stycznia 2022 roku
  • Wodzisław (powiat jędrzejowski) - od 1 stycznia 2022 
  • Łopuszno (powiat kielecki) - od 1 stycznia 2023
  • Piekoszów (powiat kielecki) - od 1 stycznia 2023
  • Bogoria (powiat staszowski) - od 1 stycznia 2024
  • Gowarczów (powiat konecki) - od 1 stycznia 2024

Bogoria miastem, Kordian gwiazdą Sylwestra

Sylwester pod gwiazdami z okazji odzyskania praw miejskich w Bogorii odbędzie się w przełomową noc 31 grudnia - 1 stycznia. Impreza rozpocznie się o godzinie 20.00 na stadionie sportowym przy ulicy Kolejowej. Muzyczną gwiazdą wydarzenia będzie wokalista Kordian Cieślik, który w swoim repertuarze łączy disco polo z muzyką góralską. W planach są: zabawa taneczna, pokaz sztucznych ogni, dostępna będzie gastronomia, wstęp na imprezę dla mieszkańców oraz gości jest darmowy.

- O północy władze gminy złożą mieszkańcom i wszystkim uczestnikom wydarzenia życzenia noworoczne. Zabawa zakończy się między godziną 1 a 2 w nocy. W ten sposób chcemy zaakcentować to szczególne dla nas, historyczne wydarzenie - zapowiada Lidia Zamiela, zastępca wójta Bogorii.

Aktualnie sama miejscowość, która od 1 stycznia 2024 roku stanie się miastem, liczy około 1,1 tysiąca mieszkańców, natomiast cała gmina Bogoria 7,2 tysiąca osób. Wójtem jest Marcin Adamczyk (od nowego roku będzie burmistrzem).

Będzie wielkie świętowanie w Gowarczowie

Do sylwestrowego świętowania przygotowuje się również gmina Gowarczów. Impreza w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia odbędzie się na placu przed Urzędem Gminy, na Placu XX-Lecia 1.

- Rozpocznie się o godzinie 22.30 od koncertu Dominiki Wróbel i Chłopców Big-Bitowców. O 23.45 nastąpi główna część uroczystości, władze gminy i zaproszeni goście złożą noworoczne życzenia dla mieszkańców i wszystkich, którzy wezmą udział w imprezie. Wydarzenie zakończy się około pierwszej w nocy - mówi Jan Wieruszewski, zastępca wójta Gowarczowa.

Na czele samorządu stoi obecnie Stanisław Pacocha. Aktualnie sam Gowarczów liczy około 1,4 tysiąca mieszkańców, cała gmina 4,5 tysiąca.

Świętokrzyskie. Trwa zielona rewitalizacja w Rynku oraz przy Alei IX Wieków Kielc