Noś odblaski, bądź widoczny ! - przypomina świętokrzyska policja

2021-10-28 15:25
droga nocą
Autor: świętokrzyska policja zdjęcie ilustracyjne

Szybciej zapadający zmrok, deszcz, mgła, do tego słabo oświetlona droga i o wypadek nietrudno. Dlatego świętokrzyska policja przypomina o noszeniu odblasków, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym. Kamizelki odblaskowe, czy opaski mogą uratować nam życie.

Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, w miejscach gdzie nie ma chodnika, każdy pieszy musi korzystać z elementów odblaskowych - apeluje świętokrzyska policja. Ważne też, aby nie zapominać o nich zawsze, również w mieście bo pieszy, którego widzi kierujący jest bezpieczniejszy na drodze niż ten, który ubrany w ciemny strój takiego odblasku nie ma.

Zawsze przypominamy jak mantrę, że osoba która jest ubrana w elementy odblaskowe jest widoczna dla kierującego już z odległości 150 metrów. Natomiast osoba ubrana w ciemny strój w porze wieczorowo- nocnej, lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych nawet w ciągu dnia dopiero z odległości 30, 40 metrów. Nawet przy prędkości 50 km/h  jeżeli pieszy nie ma elementu odblaskowego, kierujący może nie zdążyć wyhamować swojego pojazdu przed pieszym - podkreśla Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Ze statystyk świętokrzyskiej policji wynika, że w okresie jesienno - zimowym najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, szczególnie tych najtragiczniejszych w skutkach.

Jak tylko rozpoczęły się zajęcia w szkołach spotykamy się z dziećmi, młodzieżą, przypominamy o elementach odblaskowych, ale i o tym w jaki sposób prawidłowo nosić odblaski. Możemy korzystać zarówno z kamizelki odblaskowej, jak i opaski, którą najlepiej nosić na prawej nodze nad kostką - radzi Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. 

Zachęcić do noszenia odblasków ma krótki filmik, który przygotowała świętokrzyska policja wspólnie z Kabaretem Skeczów Męczących.

Masz prawo jazdy? W tym quizie powinieneś uzyskać minumum 8 na 10 punktów!

Pytanie 1 z 1
Na chodniku nie mogą się zatrzymywać auta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE