Niepełnosprawni mają przedstawiciela również u marszałka. Powołano nowego rzecznika

2020-11-20 13:52 DKS
Niepełnosprawni mają przedstawiciela również u marszałka. Powołano nowego rzecznika
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Piotr Pawełko rzecznikiem niepełnosprawnych u marszałka. Doskonale zna problemy środowiska osób z dysfunkcjami.

Już nie tylko prezydent Kielc ale i marszałek województwa świętokrzyskiego ma swojego doradcę do spraw osób niepełnosprawnych. Na stanowisko rzecznika powołany został Piotr Pawełko, który sam porusza się na wózku. Spojrzenie takiej osoby ma pomóc w kreowaniu skutecznej polityki społecznej.

Urząd Marszałkowski w Kielcach wierzy, że koordynacja działań na rzecz niepełnosprawnych przez osobę, która sama jest z tego środowiska, pozwoli na rzeczową i racjonalną ocenę regionalnych programów na rzecz osób z dysfunkcjami.

- Jestem przekonany, że będziemy działać wspólnie z urzędem, z marszałkiem na rzecz osób niepełnosprawnych. Po to, by w jak największym stopniu aktywizować je w życiu zarówno społecznym jak i zawodowym – powiedział Piotr Pawełko.

Wojewódzki rzecznik niepełnosprawnych jest aktywnym człowiekiem. Ukończył Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, jako instruktor działa w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, jako koszykarz na wózku brał udział w wielu turniejach międzynarodowych i przy okazji zwiedził wiele krajów.

- Ma porównanie - powiedziała Renata Janik, wicemarszałek świętokrzyskiego i dodała, że musimy dogonić bardziej rozwinięte kraje Europy, jeśli chodzi o politykę społeczną dotyczącą niepełnosprawnych. - Okazuje się, że mimo tego, że wiele zmienia się w kraju i regionie jeśli chodzi o dostępność architektury i nie tylko dla osób niepełnosprawnych, to tak naprawdę jesteśmy daleko, daleko w tyle. Zarząd województwa chce to zmieniać – zadeklarowała wicemarszałek.

Zadaniem rzecznika niepełnosprawnych będzie inicjowanie działań zmierzających do usuwania barier utrudniających osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w społeczeństwie oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Nowy sposób na zamknięte siłownie. Zajęcia fitness przeniosły się do szkoły tańca