"Niebieska Strefa" na kieleckim dworcu autobusowym

2022-01-13 12:12
Poczytalnia na Dworcu
Autor: UM Kielce

Pierwszy w Świętokrzyskiem, a nawet i w Polsce. System komunikacji dla osób w spektrum autyzmu powstał w fili Miejskiej Biblioteki Publicznej na kieleckim dworcu autobusowym.

Niebieska strefa dla osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami komunikacyjnymi. Na kieleckim dworcu autobusowym otwarła się wypożyczalnia książek, która ma być wsparciem właśnie dla takich osób.

- Takie miejsce, gdzie jest zgiełk, dużo się dzieje są dla nich bardzo trudne. To jest ogromna bariera komunikacyjna, bariera sensoryczna. Dlatego chcielibyśmy, aby mogli korzystać na równi z innymi i żeby mogli integrować się razem ze społeczeństwem - mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce.

W całym województwie świętokrzyskim ma się otworzyć jeszcze 13 podobnych placówek. Z pierwszej na pewno będzie korzystał kielczanin Jan Klupa. - Można czytać, można grać, można się spotkać. Na pewno będę korzystał z tego obiektu i cieszę się, że takie miejsce powstało dla nas - mówi Jan.

- Najważniejsze jest to, że pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w "Poczytalni na dworcu" zostali przeszkoleni. Ważne jest to, aby w umiejętny sposób rozpoznać osoby, które mają problem z komunikacją, które są chociażby wycofane i mają barierę żeby do tej biblioteki wejść - mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

"Niebieska Strefa" na kieleckim dworcu autobusowym powstała z pomysłu podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu. A jego realizacją zajęło się Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.

Wojewódzka biblioteka przyjazna matkom z małymi dziećmi
Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE