Mieszkańcy ze świętokrzyskiego wyróżnieni przez Prezydenta RP

2020-07-31 13:51 Dariusz Skrzyniarz
Mieszkańcy ze świętokrzyskiego wyróżnieni przez Prezydenta RP
Autor: ŚUW Wojewoda Zbigniew Koniusz i nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi Adam Szałowski

​Dziewięciu mieszkańców świętokrzyskiego wyróżnionych państwowymi odznaczeniami. Złote i Srebrne Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczył wojewoda Zbigniew Koniusz. - Nie jest łatwe być człowiekiem dużego serca i nieugiętego charakteru - ocenił wojewoda odnosząc się do nagradzanych osób.

Złotym Krzyżem Zasługi został uhonorowany Adam Szałowski, a Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Marian Wikiera. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali: Marianna Bielecka, Krzysztof Gajewski, Mirosław Gębski, Zdzisław Kowalski, Marek Kozerawski, Jacek Kuzia oraz Andrzej Sarwa. Wszystkie te nagrody przyznawane są przez Prezydenta RP.

- To odznaczenia za wybitne życie i wybitne zasługi dla Polski. Przekrój wiekowy wyróżnionych jest bardzo duży, a zasługi również rozmaite. Wszystko sprowadza się do jednego: ci ludzie mają piękne życie, które poświęcili nie tylko sobie ale i innym. Oddali sporą część siebie dla dobra wspólnego - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- To wielkie wyróżnienie dla mnie. Nawet się nie spodziewałem mimo, że mam już 74 lata i sporo w życiu zrobiłem - mówił nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi Adam Szałowski pochodzący z gminy Krasocin. - Zajmuję się historią. Napisałem wiele. Na przykład taką obszerną książkę o żołnierzach z moich stron. Znałem wielu ludzi, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej, walczyli w Legionach czy podczas II wojny światowej. Sporo tych wspomnień spisałem - opowiadał Adam Szałowski.

Odznaczenia zostały przyznane na wniosek wojewody świętokrzyskiego.