Konsul Ukrainy odwiedził Kielce

i

Autor: Wiktoria Kmiecik

Konsul Ukrainy odwiedził Kielce. Co było powodem jego wizyty?

2023-02-20 13:59

Wiaczesław Wojnarowśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie odwiedził w miniony piątek (tj. 17.02.) Kielce. Celem jego wizyty było przekazanie podziękowań dla Polaków oraz zbliżająca się rocznica wybuchu wojny w Ukrainie.

Konsul Ukrainy spotkał się z wojewodą świętokrzyskim, wicemarszałkiem województwa oraz prezydentem Kielc. Po spotkaniu odbył się briefing prasowy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Przede wszystkim bardzo dziękuję każdej Polce, każdemu Polakowi, Prezydentowi Polski, Premierowi, rządowi, parlamentarzystom, samorządowcom, każdemu mieszkańcowi Kielc i województwa świętokrzyskiego za fantastyczną pomoc dla Ukrainy i moich rodaków na gościnnej ziemi świętokrzyskiej - mówił Wiaczesław Wojnarowśkyj.

Podczas konferencji wojewoda podkreślił, że 24 luty 2022 roku to data, która zmieniła charakter relacji polsko-ukraińskiej.

- 24 lutego 2022 roku to symboliczna data zmiany charakteru relacji naszych narodów. To przełamanie stereotypu, że musi nas dzielić historia. Owszem, jest ona trudna, ale naszą powinnością jest budowanie nowej historii powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

- Za tydzień minie rok od wielkiej inwazji wojskowej Rosji przeciwko Ukrainie. Chciałbym szczególnie zwrócić uwagę, że to nie był początek wojny, ponieważ ona tak naprawdę trwa już 9 lat. W tej chwili Ukraina walczy w obronie całego cywilizowanego świata. Jest to bardzo nierówna walka, ale wierzymy w nasze zwycięstwo dlatego, że ramię w ramię z narodem ukraińskim staje naród polski – podsumował konsul Wiaczesław Wojnarowśkyj.

- Wojna toczy się na Ukrainie od prawie dekady. Od roku przybrała charakter wojny bez żadnych zasad ze strony agresora rosyjskiego. Kolejny raz historia powtórzyła się, jeżeli chodzi o bezwzględność, brutalność, bezpardonowość, nieliczenie się z żadnymi konwencjami, prawami międzynarodowymi - dodał wojewoda.

Wicemarszałek Marek Bogusławski oraz Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślali ważną rolę współpracy przedstawicieli władz województwa, która pozwala na kompleksowe świadczenie pomocy obywatelom Ukrainy przybywającym do regionu świętokrzyskiego.

M.PRZYDACZ: NIECH UKRAINA POKAŻE ZAPOWIADANY ROSYJSKI ŚLAD
Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE