Park Etnograficzny w Tokarni

i

Autor: Urząd Marszałkowski Park Etnograficzny w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej informuje o kolejnym odkryciu w kościółku z Rogowa. To... wizerunek śmierci!

2023-01-27 16:03

Odnawiany od wielu lat kościółek z Rogowa, czyli jedna z perełek Parku Etnograficznego w Tokarni, po raz kolejny zaskoczył konserwatorów. Tym razem za sprawą chorągwi z wizerunkami świętych. Jedna z nich kryła ciekawą tajemnicę.

Kościółek z Rogowa to jedna z największych atrakcji skansenu. Dzięki ministerialnym dotacjom co jakiś czas prowadzone są w nim prace konserwatorskie. Tym razem eksperci skupili się na siedmiu chorągwiach z wizerunkami świętych.

- One nie wyglądały pięknie. Laik mógłby pomyśleć, że nie da się z nimi już nic zrobić. To właściwie były strzępy, ale nasi konserwatorzy się nie poddali i one teraz wyglądają praktycznie jak nowe - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

Co ciekawe, okazało się, że jedna z chorągwi skrywa prawdziwy skarb. - Kiedy ta chorągiew została rozpruta, to w środku pojawił się wizerunek śmierci. Dosyć ciekawy, bo ta śmierć jakby się lekko uśmiecha, ma wygląd jak z filmu science-fiction, jak postaci z kosmosu. Oczywiście przypomina nam, żebyśmy pamiętali o niej. Jest przy niej napis "Pamiętaj na śmierć" - dodaje Beata Ryń. 

Odnowione chorągwie i wizerunek śmierci będzie można co jakiś czas podziwiać w kościółku z Rogowa lub podczas wystaw organizowanych w skansenie. ​

55 lat temu na Zamku Królewskim w Chęcinach kręcono sceny do filmu "Pan Wołodyjowski"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE