Kilkanaście świętokrzyskich kąpielisk czeka na plażowiczów

2020-07-08 11:59 PioR
Nad zalewem w Cedzynie koło Kielc
Autor: Dariusz Skrzyniarz Kilkanaście świętokrzyskich kąpielisk czeka na plażowiczów

Jedenaście kąpielisk i pięć tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli będą mieli w te wakacje do dyspozycji mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Sanepid opublikował właśnie ich listę. Wypoczynku nad wodą możemy szukać m.in. nad Sielpią czy Rejowem, ale także w Morawicy, Wilkowie, Borkowie, Strawczynie i Cedzynie w powiecie kieleckim.

Spis ponad 600 kąpielisk w całym kraju opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. To zbiorniki, w których woda spełnia wymogi czystości. Jeśli chodzi o woj. świętokrzyskie, to do dyspozycji plażowiczów będzie 11 kąpielisk.

- Są to: Sędziszów w powiecie jędrzejowskim, Sielpia w powiecie koneckim, Gutwin w powiecie ostrowieckim, Suchedniów i Rejów w powiecie skarżyskim, Piachy w powiecie starachowickim, Golejów w powiecie staszowskim oraz Morawica, Wilków, Borków i Strawczyn w powiecie kieleckim – wylicza Robert Orzechowski, kierownik oddziału nadzoru higieny środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach. - Wszystkie normy zostały tam spełnione. Woda jest przydatna do kąpieli. Można się w tych zbiornikach kąpać – dodaje.

Oprócz kąpielisk, w woj. świętokrzyskim będzie też pięć tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Chodzi o zbiorniki w: Pińczowie i Gackach w powiecie pińczowskim, Radoszycach w powiecie koneckim, Bogorii w powiecie staszowskim i Cedzynie w powiecie kieleckim.

- Jeśli chodzi o kąpieliska, to woda jest w nich badana przez nas na dziesięć dni przed otwarciem sezonu i później jeszcze dwa lub trzy razy przez organizatora. Jeżeli chodzi o miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, to tam woda badana jest przez organizatora dziesięć dni przed otwarciem i jeszcze raz w sezonie – podkreśla Robert Orzechowski.

Co ważne, w tym sezonie organizatorzy kąpielisk muszą zapewnić plażowiczom dodatkową ochronę. Dlatego przy zbiornikach powinny być dostępne środki do dezynfekcji, np. przy wejściu na plażę, toaletach czy punktach gastronomicznych. Dodatkowo trzeba zachować dwumetrową odległość od siebie, z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących oraz unikać tłoku. Sezon kąpielowy w większości zbiorników potrwa do 31 sierpnia.

Otwarcie punktu kontroli autokarów w Kielcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.