Kielczanie mają pomysły na kolejne fajne miejsca w mieście. Duże zainteresowanie Budżetem Obywatelskim

2020-07-07 12:50 ACuk
Kielce
Autor: pixabay.com

Ustawienie w centrum miasta napisu „I love Kielce” czy budowa Kieleckiego Central Parku na Czarnowie, albo pumptracka nad zalewem - mieszkańcy zaproponowali czego nowego chcieliby w mieście. Do Budżetu Obywatelskiego 2021 wpłynęły 183 projekty. Najwięcej dotyczy jednak zadań nieinwestycyjnych. Przez najbliższe dwa miesiące urzędnicy będą weryfikować zgłoszone wnioski. We wrześniu w głosowaniu internetowym mieszkańcy zdecydują na co wydać 7 mln 750 tys. zł.

W tym roku na prośbę mieszkańców Kielc projekty można było zgłaszać przez trzy tygodnie. - Wpłynęło 30 projektów inwestycyjnych dużych i 57 małych. Bezsprzecznym liderem są projekty nieinwestycyjne. Tu było 96 zgłoszeń – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Tego typu zadania można zgłaszać od ubiegłego roku. - Duże zainteresowanie pokazuje, że taka zmiana w regulaminie była potrzebna – dodaje Tomasz Porębski.

Wśród propozycji są budowy lub modernizacje boisk, placów zabaw czy siłowni zewnętrznych. - Ten proces powtarza się co roku. Mieszkańcy cały czas zgłaszają duże zapotrzebowanie na tego typu inwestycje – mówi Tomasz Porębski.


Wśród pomysłów jest na przykład powstanie Kieleckiego Central Parku na Czarnowie – nowego miejsca do wypoczynku, które ma być przyjazne także zwierzakom, czy zakup kamer przenośnych do monitorowania miejsc nielegalnego pozbywania się odpadów i dzikich wysypisk na terenie Kielc.


Mamy projekt dotyczący ustawienia napisu „I love Kielce”, przy którym będzie można robić sobie zdjęcia. Dla aktywnych pojawił się pomysł na pumptrack, czyli czyli tor dla miłośników rowerów, deskorolek, rolek i hulajnóg wraz z doświetleniem Zalewu Kieleckiego.

Wszystkie projekty będą opublikowane na stronie www.bo.kielce.eu.


Przez najbliższe dwa miesiące pomysły zgłoszone przez kielczan będą oceniane merytorycznie. - Każdy z projektów trafi do wydziału Urzędu Miasta Kielce odpowiedzialnego za dane zagadnienie lub do jednostki organizacyjnej – informuje Tomasz Porębski.


Urzędnicy ocenią czy zgłoszone zadania spełniają wymogi regulaminu i czy uda się je zrealizować w ciągu jednego roku budżetowego.

9 września ma być opublikowana lista projektów dopuszczonych do głosowania. Od 25 września do 10 października mieszkańcy wybiorą w głosowaniu internetowym te, które zostaną zrealizowane.


Miasto przeznaczy na Budżet Obywatelski 7,75 mln zł – w tym 5 mln zł na duże zadanie inwestycyjne, 2 mln zł na małe zadania inwestycyjne i 750 tys. zł na zadania nieinwestycyjne.

 

Otwarcie punktu kontroli autokarów w Kielcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.