Galeria zdjęć

Kielce na planie serialu "Dewajtis". Zobacz, gdzie kręcono sceny. Kiedy można go oglądać?

2023-10-01 8:20

W telewizji można oglądać nowy serial pod tytułem "Dewajtis". Kielce wcieliły się w nim rolę litewskiego Kowna. Przed nami odcinki, do których sceny powstawały właśnie w stolicy naszego województwa.

Kielce zagrały litewskie miasto Kowno. Muzeum Zabawek i Zabawy zamieniło się w dworzec kolejowy, a Pałacyk Zielińskiego - Dom Środowisk Twórczych w Kielcach w hotel.

"Dewajtis" już w telewizji. O czym opowiada serial?

- Na Placu Wolności pojawiła się ekipa filmowa, aktorzy i wielu statystów, którzy wcielili się w postacie podróżnych i mieszkańców XIX-wiecznego Kowna. Później zdjęcia realizowano w Pałacyku Zielińskiego. Serial opowiada burzliwą historię Marka Czertwana osiadłego na Żmudzi w XIX w. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie, splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło Powstanie Styczniowe - tak "Dewajtis" opisuje Miasto Kielce na swoim profilu na Facebooku. 

Tytuł 7-odcinkowego serialu dotyczy nazwy starego dębu, który rośnie w miejscowości i dla mieszkańców jest symbolem historii i międzypokoleniowej wspólnoty.

Serial powstał na motywach powieści Marii Rodziewiczówny (napisała ją w 1889 roku) i będzie emitowany w każdą niedzielę w TVP 1 o godzinie 20.20. Kielce (jako Kowno) pojawią się w trzecim oraz czwartym odcinku (1 i 8 października).

Obsada i twórcy filmu "Dewajtis"

Reżyserem serialu jest Filip Zylber, za scenariusz odpowiadają Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek pod opieką artystyczną Ilony Łepkowskiej. Aktorzy występujący w "Dewajtis" i grający w nim główne role to:

  • Karol Dziuba (jako Marek Czertwan)
  • Michalina Olszańska (Irena)
  • Małgorzata Pieczyńska (Czertwanowa)
  • Maria Pakulnis (ciotka Aneta)
  • Mirosław Baka (Czertwan)
  • Stefan Pawłowski (młody Czertwan)
Świętokrzyskie. Na planie filmu "Sami swoi. Początek" w Muzeum Wsi Kieleckiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE