Świętokrzyskie Centurm Onkologii, klinika urologii. Kampania Movember

i

Autor: Wiktoria Mitura

Kampania Movember - zapuść wąsy i pamiętaj o badaniach profilaktycznych!

2021-11-10 11:25

Rak prostaty i jądra to najczęstsze nowotwory występujące wśród mężczyzn. I w tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka. Dlatego Świętokrzyskie Centrum Onkologii bierze udział w kampanii Movember 2021 (tzw. wąsopad).

Listopad to miesiąc, w którym mówi się dużo o profilaktyce przeciwnowotworowej i potencjalnych objawach związanych z rozwojem „męskich” nowotworów. Dlatego w tym miesiącu trwa  kampania Movember 2021.

Kampania Movember 2021. Co to jest?

Kampania Movember jest prosta. Przez cały listopad panowie zapuszczają wąsy na znak solidarności oraz po to, aby wzbudzić ciekawość otoczenia i zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii co roku dołącza do tej kampanii i promuje profilaktykę badań wśród mężczyzn.

- Jak co roku w listopadzie, obchodzimy akcję Movember. Jest to kampania poświęcona zdrowiu mężczyzny, a w szczególności występowaniu najczęstszych nowotworów. Chcemy zwrócić uwagę publiczną na raka jądra i raka gruczołu krokowego. Staramy się powiedzieć jak najwięcej o diagnostyce, profilaktyce, najczęstszych objawach, a także o leczeniu tego typu nowotworów - mówi Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika kliniki urologii.

Do akcji włącza się również stowarzyszenie "Gladiator", skupiające mężczyzn z chorobami prostaty. - 60% chorób nowotworowych u mężczyzn to jest choroba prostaty. W tym wczesnym wieku młodzieńczym, od 14 do 35 roku życia, to jest rak jądra. Panowie, raz na pół roku, bardzo Was proszę, badamy się - mówi Janusz Marszycki, prezes stowarzyszenia w Kielcach.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza panów na badania profilaktyczne

Kampanie promujące profilaktykę nowotworów u kobiet są w Polsce bardzo popularne i częste. Niestety, w przypadku nowotworów, na które chorują mężczyźni, mówi się zbyt mało. Statystyki nie pozostawiają złudzeń.

źródło: portal onkologiczny/zwrotnik raka

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Czy to objawy niedoboru witaminy B12?

Pytanie 1 z 9
Czy masz uczucie drętwienia i mrowienia rąk i nóg (tzw. parestazje)?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE