Jak zapłacą milion spór zniknie. Teatr Żeromskiego ma problem z sąsiadami w związku z remontem

i

Autor: Materiały Teatru Żeromskiego w Kielcach Wizualizacja inwestycji

Jak zapłacą milion spór zniknie. Teatr Żeromskiego ma problem z sąsiadami w związku z remontem

2021-12-03 10:55

Milion złotych za święty spokój i niestwarzanie przeszkód w inwestycji. To cena jaką usłyszał od sąsiadów dyrektor remontowanego właśnie Teatru Żeromskiego w Kielcach. Problem zaczął się, gdy instytucja kupiła kamienicę od strony zachodniej, by w jej miejscu umieścić nową część teatru.

Właścicielka kolejnej nieruchomości oprotestowała ten plan, ponieważ obiekt wyższy od obecnego przesłoniłby dostęp do światła w jej budynku. Były przygotowane dokumenty dotyczące wpływu inwestycji na najbliższą okolicę. Jak relacjonował dyrektor Żeromskiego Michał Kotański, próbowano negocjować z sąsiadami. Zmieniono także projekt inwestycji.

- Uwzględniając uwagi sąsiadów, na przykład obniżając budynek od strony dziedzińca o ponad 5 metrów, czyli poniżej wysokości ich obiektu, zmieniliśmy ten układ funkcjonalny. Zmiany, które wprowadziliśmy nie są dla nas najlepsze. Musieliśmy przenieść urządzenia z dachu do podziemia, ograniczyliśmy magazyny. Powiem wprost: podrożyliśmy trochę inwestycję, żeby wyjść naprzeciw sąsiadom – mówił Jarosław Milewicz, zastępca dyrektora teatru do spraw inwestycji.

W zeszły czwartek teatr znów próbował dogadać się z sąsiadami. Spotkanie odbyło się bez obecności mediów a o jego przebiegu usłyszeliśmy od szefostwa Teatru Żeromskiego.

- Zapytałem jakie są oczekiwania i przy jakich warunkach teatr nie będzie miał problemów przy inwestycji. Padło wprost, konkretnie: jeśli zapłacą państwo milion złotych, wtedy teatr nie będzie miał żadnych problemów – relacjonował dyrektor Żeromskiego Michał Kotański.

- Teatr nie zapłaci żadnych pieniędzy - zadeklarował szef kieleckiej sceny.

Mimo wszystko, dyrekcja w najbliższych dniach chce wrócić do rozmowy z sąsiadami na temat warunków zabudowy i ostatecznie zakończyć konflikt.

Dyrektor Żeromskiego określa całą sytuację próbą wymuszenia haraczu. Sąsiadka teatru nie porozmawiała z mediami w tej sprawie, nie odbierała również telefonu.

- Po tygodniu chcielibyśmy już zamknąć temat, ponieważ te rozmowy trwają już od września. Jak się okazuje były one zwodzeniem nas, bo głównym tematem jednak nie jest nasłonecznienie a pieniądze. Nie chcemy już tracić czasu. Możemy wrócić do merytorycznych rozmów o zabudowie, później będziemy realizowali taką wersję projektu, jaką uważamy za właściwą – mówi dyrektor Kotański.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE