Jak prawidłowo badać piersi? Akcja NFZ w Kielcach. Zobacz [WIDEO]

2020-10-16 16:54 MC
Samobadanie piersi akcja NFZ w Kielcach
Autor: Monika Cieślikiewicz

Akcję samobadania piersi na fantomie zorganizował dla swoich pracownic świętokrzyski oddział NFZ. W ten sposób chce dać dobry przykład wszystkim kobietom, tym bardziej, że październik to miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Ważne by panie nie zapominały, że równie istotnym elementem profilaktyki, jak mammografia, jest samobadanie piersi.

Jak prawidłowo badać piersi? Tego uczyły się pracownice NFZ w Kielcach. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego świętokrzyski oddział NFZ postanowił dać dobry przykład wszystkim paniom.

- Zaczynamy od siebie, ale liczymy, że inne zakłady pracy pójdą naszym przykładem - mówi Małgorzata Kiebzak dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.

-Wiemy jaką straszą chorobą jest rak piersi, dlatego chcemy, żeby kobiety o tym pomyślały wcześniej. Mamy nadzieję, że akcja zostanie rozpropagowana i inne instytucje, inne panie będą mogły z tego badania skorzystać, z tej nauki - mówi dyrektor Kiebzak. - W czasie pandemii, ze względów bezpieczeństwa  nie możemy organizować akcji profilaktycznych skupiających dużą ilość osób, zapraszać do nas, ale Ale chcemy dać dobry przykład innym - dodaje.

Panie zatrudnione w świętokrzyskim Funduszu pod okiem koordynatorki do spraw profilaktyki ćwiczyły badanie piersi na fantomie. Chętnych nie brakowało.- Przede wszystkim takie szkolenie pozwoliło mi w rzeczywistości zobaczyć jak wyglądają zmiany chorobowe w piersiach, bo na podstawie opisów trudno sobie wyobrazić więc teraz na pewno będzie mi łatwiej przeprowadzać samobadanie. Takie akcje są potrzebne także dlatego bo mobilizują do badań, budzą świadomość - mówiła jedna z uczestniczek szkolenia zorganizowanego przez świętokrzyski oddział NFZ.

- Samobadanie piersi jest równie ważnym elementem profilaktyki, jak mammografia. Powinno być wykonywane regularnie już od 20 roku życia, cyklicznie, a raz w roku powinien to robić także lekarz - podkreśla Dagmara Borowiec, koordynator zespołu profilaktyki zdrowotnej NFZ, która prowadziła szkolenie.

Kobiety mogą zrobić wiele, aby uniknąć nowotworu lub wcześnie go wykryć. Służą temu badania mammograficzne od wielu lat finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ w 2020 roku realizuje własny projekt pod nazwą: Promocja programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ – program profilaktyczny raka szyjki macicy i raka piersi.

Samobadanie piersi. Akcja NFZ w Kielcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.