Zdjęcie na plazy

i

Autor: Pexels

Jak bezpiecznie odpocząć w wakacje? Odpowiedział nam ratownik medyczny

2022-06-22 15:56

Odpoczywając nad wodą warto zadbać nie tylko o miejsce odpoczynku, ale też o własne bezpieczeństwo. Wybierając się na plaże musimy pamiętać, że kąpiel czy opalanie się muszą być odpowiedzialnymi formami wypoczynku. O jakich kwestiach należy pamiętać? Przeczytajcie co powiedział nam Rafał Maziejuk z Grupy Ratownictwa PCK w Kielcach.

Czas wakacji to moment, gdy decydujemy się o odpoczynku na plażach, w parkach rozrywki czy innych miejscach dających nam możliwość spędzić czas na zewnątrz. Mimo tak wielu atrakcji, które oferuje nam czas letni - nie możemy zapominać o bezpieczeństwie naszym i naszych najbliższych. Warto wiedzieć jak zachowywać się w sytuacjach gdy zagrożone jest zdrowie, bądź życie ludzkie. Dzięki temu będziemy mogli pomóc, bądź nawet zapobiec niektórym przykrym zdarzeniom.

"Przede wszystkim trzeba zachować bezpieczeństwo, rozwagę i umiar. Należy zwracać uwagę na to, by kąpać się w miejscach gdzie są plaże strzeżone. Gdzie znajduje się ratownik, który w razie potrzeby może nam pomóc w sytuacji zagrożenia." - mówi Rafał Maziejuk.

Najważniejszym więc aspektem jest wybieranie plaż na, których można się kąpać. Gdy zdarzy się jednak sytuacja, kiedy nie będzie ratownika w pobliżu, pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach ratowania życia osoby tonącej.

"Na sam początek wzywamy pomoc, dzwonimy na 112. Informujemy co się dzieje, gdzie się dzieje, ile jest osób poszkodowanych, następnie szacujemy siły na zamiary. Staramy się dostarczyć tej osobie podać przedmiot, który może złapać. Wystrzegajmy się wchodzenia po taką tonącą osobę, istnieje ryzyko, że ta może nas wciągnąć do wody. Można stworzyć łańcuch życia, łącząc się z kilkoma osobami by wejść po taką osobę i postarać się ją wyciągnąć z wody" - dodaje ratownik.

Odpoczywając na słońcu pamiętajmy również o szczególnej ostrożności, przy opalaniu by nie ryzykować udaru słonecznego, który może być ciężki w skutkach.

"Dawkujmy słońce, używajmy kremów z filtrem. Ważne w bezpieczeństwie przy opalaniu jest nakrycie głowy i odpowiednie nawodnienie. Udar słoneczny, objawia się złym samopoczuciem, bólem głowy, a nawet wymiotami. Najważniejsze jest, gdy zauważymy osobę, która prezentuje dane objawy pomóc przejść tej osobie do cienia i w miarę możliwości uzupełniać jej płyny. Następnie wskazane jest by wezwać pomoc, bądź skontaktować się z lekarzem" - radzi Rafał Maziejuk z Grupy Ratownictwa PCK.

Wniosek jest jeden, dbajcie o siebie podczas odpoczynku na słońcu. Zawsze z tyłu głowy miejcie zagrożenia jakie mogą wystąpić, przy korzystaniu z uroków lata. Pamiętajcie o odpowiednim uzupełnianiu płynów i zachowaniu rozsądku podczas relaksu nad wodą.