Hubal i jego żołnierze w czasie wojny oraz w filmie. Sprawdź swoją wiedzę z historii i rozwiąż quiz

i

Autor: Youtube Kadr z filmu "Hubal" z 1973 roku.

Quiz

Hubal i jego żołnierze w czasie wojny oraz w filmie. Sprawdź swoją wiedzę z historii i rozwiąż quiz

2023-11-08 8:29

We wrześniu 2023 roku minęło 50 lat od premiery słynnego filmu "Hubal", opowiadającego o legendarnym dowódcy polskich partyzantów. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej ekranizacji oraz faktycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Henryk Dobrzański "Hubal" urodził się w 1897 roku w Jaśle (dziś województwo podkarpackie), jako żołnierz uczestniczył między innymi w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-21. Dwie dekady później, na początku II wojny światowej dowodził Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego.

Stacjonował w różnych miejscach na terenie dzisiejszych województw: świętokrzyskiego, łódzkiego, częściowo mazowieckiego. Mocno dał się we znaki oddziałom niemieckiego Wehrmachtu, wielokrotnie liczniejszym i lepiej uzbrojonym. Zginął po kilku miesiącach zaciętych walk, jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Quiz wiedzy o "Hubalu". Fakty oraz film

Pamiętać o dzielnym dowódcy i jego żołnierzach kultywowana jest do dziś w różnych miejscach. Upamiętnili go między innymi twórcy słynnego filmu "Hubal". Jego premiera miała miejsce 3 września 1973 roku, pięćdziesiąt lat temu.

Proponujemy udział w quizie. Możesz sprawdzić w nim wiedzę historyczną, zarówno na temat prawdziwych wydarzeń z czasów II wojny światowej jak i wspomnianego filmu.

Uwaga! Quiz składa się z dziesięciu pytań. W każdym do wyboru są cztery odpowiedzi, ale tylko jedna jest prawidłowa.

Startujemy!

QUIZ. Hubal i jego żołnierze w czasie wojny oraz w filmie. Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Kto był reżyserem filmu "Hubal", którego premiera miała miejsce w 1973 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE