Handel ludźmi

i

Autor: Pixabay

Handel ludźmi. Jak uniknąć bycia ofiarą?

2022-11-28 13:44

Kielecka policja przypomina i apeluje, aby pamiętać o problemie handlu ludźmi. Jest nim przymusowa praca, przymusowe małżeństwo, czy wykorzystywanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych, a nawet kradzieży. W skali globalnej ten problem cały czas rośnie.

Handel ludźmi inaczej nazywany jest współczesnym niewolnictwem. Jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Polska coraz częściej staje się krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi, jednocześnie pozostając nadal krajem ich tranzytu oraz pochodzenia. 

Obcokrajowcy, ale i nie tylko, najczęściej są wykorzystywani do prac domowych, polowych, w sektorze budowlanym, w szwalniach, dzieci są wykorzystywane do żebractwa. Ofiarami handlu ludźmi są zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci.

A jak sytuacja wygląda w naszym powiecie?

- W powiecie kieleckim zostało wszczęte tylko i wyłącznie jedno takie postępowanie i ono w tym momencie się toczy. Natomiast jeżeli mówimy o roku ubiegłym to takich postępowań nie było. Także nasze działania są efektywne - informuje rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Kielcach Małgorzata Perkowska - Kiepas.

Jak nie zostać ofiarą handlu ludźmi?

Na co dzień powinniśmy być bardzo czujni, tym bardziej jeśli chodzi o nawiązywanie nowych znajomości przez Internet.

- Czasem może się okazać, że po drugiej stronie ekranu jest wilk w owczej skórze, który występuje np. pod pozorem wyjazdu we dwoje, czy świetnej pracy - mówi rzecznik KMP.

Problem handlu ludźmi to coraz większy problem - przybiera on coraz bardziej zróżnicowane formy. Do tej pory handel ludźmi kojarzony był głównie z wykorzystaniem kobiet do prostytucji, aktualnie coraz częstsze są przypadki wykorzystania ludzi do pracy przymusowej.

Dlatego bardzo powinniśmy uważać przy szukaniu nowej pracy u osób, które obiecują szybki i dobry zysk niewielkim nakładem pracy. Z automatu powinno wydawać nam się to podejrzane. Jeżeli szukamy pracy poza granicami naszego kraju, ale nawet w Polsce powinniśmy dobrze sprawdzić pracodawcę. Na stronach wojewódzkich urzędów pracy możemy ich zweryfikować.

Lublin: 54-latka zatrzymana za handel ludźmi

Praca za granicą:

  •  sprawdź czy osoba lub firma proponująca Ci pracę działa legalnie, czy jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, posiada odpowiedni certyfikat – od 01 listopada 2005 wydawany przez Urząd Marszałkowski Województwa,
  • ustal czy Twój przyszły pracodawca istnieje oraz zgodność profilu działania firmy z proponowaną Ci pracą,
  • sprawdź czy pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicą,
  • poproś o dane kontaktowe pracodawcy oraz osób, które już skorzystały z usług pośrednika i mogą to potwierdzić,
  • domagaj się umowy w języku polskim, przed podpisaniem dokładnie ją przeczytaj, skonsultuj jej treść z osobą mającą profesjonalną wiedzę w tym zakresie lub osobą zaufaną,
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed wyjazdem skontaktuj się z organizacją zajmującą się zwalczaniem handlu ludźmi ( np.: LaStrada )

info: KMP Kielce

Sonda
Czy księża powinni pełnić funkcje publiczne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE