Dorota Miśkiewicz i Toninho Horta (2)

i

Autor: Materiały prasowe Targów Kielce Dorota Miśkiewicz i Toninho Horta.

Impreza

Dorota Miśkiewicz w nowym projekcie podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. „Zapraszam do Kielc!”

2023-09-21 8:51

- Będzie to kooperacja pomiędzy muzykami z Brazylii, którzy specjalnie w tym celu przylecą do naszego kraju, a polskimi artystami. Bardzo się cieszę i zapraszam – mówi Dorota Miśkiewicz, jedna z gwiazd Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles.

Czterodniowe wydarzenie rozpoczyna się już 21 września w Kieleckim Centrum Kultury.

Jak zapowiada ceniona wokalistka, wraz z nią na scenie pojawią ikona brazylijskiej bossanovy gitarzysta Toninho Horta, basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista Bodek Janke. Zaproponują dźwięki, które powstawały w mieście wiecznego słońca, Rio de Janeiro. Niespodzianką będą też nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty Miśkiewicz pochodzących z płyty "Caminho", jak „Nucę, gwiżdżę sobie”.

Występ duetu zaplanowany jest na sobotę, 23 września, ale jazzowe klimaty wypełnią Kieleckie Centrum Kultury już w czwartek. – Będzie to niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu usłyszeć tak wielu różnych muzyków – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, które są współorganizatorem wydarzenia. – Zaangażowaliśmy artystów, którzy już są legendą, jak Jan Ptaszyn Wróblewski, a także twórców nowego jazzu, w tym oktet Marka Pospieszalskiego – zaznacza Andrzej Mochoń.

„Lokator” Hitchcocka z muzyką na żywo

21. edycję Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles rozpocznie projekcja dreszczowca "Lokator" Alfreda Hitchcocka z muzyką na żywo. Wystąpią artyści cieszący się uznaniem. Pochodzący z Kielc gitarzysta jazzowy Piotr Domagała jest twórcą oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku. Grał na wielu europejskich i polskich scenach. Będą mu towarzyszyć trębacz Adam Kawończyk, perkusista i akordeonista Oleg Dyyak oraz Kinga Rataj, wokalistka znana z zamiłowania do brzmień fado. Projekcja „Lokatora” zastąpiła planowany na ten wieczór spektakl ku pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego „Nim wstanie dzień”. Z przyczyn niezależnych od organizatorów, został on odwołany.

Skalpel i Yazz Ahmed w Kielcach z nowym jazzem

Z kolei piątek, 22 września, będzie należał do oryginalnych brzmień jazzowych. O godzinie 19 w towarzystwie live bandu popis da elektroniczny duet Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami muzyki elektronicznej.

Piątkowego wieczoru wystąpi także kwartet Yazz Ahmed, czołowej trębaczki nowego pokolenia w Europie. Ta brytyjsko - bahrajńska artystka należy do grona tych, którzy zmieniają reguły gry w jazzie.

Sobotni wieczór z Ptaszynem

Weekend przyniesie poruszenie. W sobotę, 23 września o godzinie 18, na scenie pojawi się mistrz, człowiek, bez którego polski jazz byłby w zupełnie innym miejscu - Jan Ptaszyn Wróblewski. Artyście na scenie będą towarzyszyć wybitni muzycy - pianista Wojciech Niedziela, basista Andrzej Święs i perkusista Marcin Jahr. Po klasyce na scenę wkroczy polsko – brazylijska bossanowa z Dorotą Miśkiewicz.

Finał Memorial to Miles z Pawlikiem i Pospieszalskim

Niedzielne jazzowe spotkanie, 24 września o godzinie 18, rozpocznie trio Włodka Pawlika, kielczanina i pierwszego Polaka, który otrzymał statuetkę Grammy - najważniejsze wyróżnienie amerykańskiego przemysłu fonograficznego.

Zaś na finał Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles zagra oktet Marka Pospieszalskiego, dla wielu najistotniejszy w polskim jazzie projekt ostatnich lat. Zespół tworzy plejada polskich muzyków sceny jazzowej i niezależnej pokolenia 80/90. Na scenie obok Marka Pospieszalskiego staną więc saksofonista tenorowy Piotr Chęcki, trębacz Tomasz Dąbrowski, skrzypek Tomasz Sroczyński, gitarzysta Szymon Mika, pianista Grzegorz Tarwid, kontrabasista Max Mucha oraz perkusista Qba Janicki.

Cztery dni z mistrzami jazzu w Kielcach

Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles potrwa cztery dni – od czwartku 21, września, do niedzieli, 24 września. Projekcja filmu i koncerty odbywać się będę na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury przy placu Moniuszki 2 w Kielcach. Wstęp jest płatny, bilety na każdy dzień bądź karnet na cały festiwal do kupienia w kasie KCK oraz na stronie kck.bilety24.pl. Bilety na czwartek nadal są ważne.

Świętokrzyskie. 10 Festiwal Kielce ROCKują z gwiazdami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE