Dom Polski Wschodniej w Brukseli

i

Autor: Piotr Rogoziński

UNIA EUROPEJSKA

Dom Polski Wschodniej promuje w Brukseli pięć regionów

2023-05-29 14:37

Łączą siły, by skuteczniej zabiegać o interesy i promować regiony. Województwa: świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie i warmińsko-mazurskie już prawie od 15 lat prowadzą w Brukseli Dom Polski Wschodniej.

Dom Polski Wschodniej powstał pod koniec 2009 r. w celu pogłębienia współpracy i koordynacji działań pięciu przedstawicielstw regionalnych w Brukseli. Wspólna lokalizacja siedziby i współdziałanie pięciu województw mają umożliwić pełniejsze wykorzystanie atutów oraz głównych szans rozwojowych, w tym wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej, a także pozwolić skuteczniej zabiegać o wspólne interesy podmiotowych regionów w ramach Unii Europejskiej.

- Nasza działalność opiera się na wspólnie przygotowanym planie działań. Mamy to szczęście, że działamy z dużym wyprzedzeniem. Co roku, z końcem sierpnia, mamy już zatwierdzony przez marszałków plan działania na kolejny rok, łącznie z budżetem - mówi nam Michał Szczepura z woj. podlaskiego, które aktualnie przewodniczy DPW.

Warto zaznaczyć, że w samej Brukseli pracuje około 30 tys. lobbystów, którzy każdego dnia zabiegają o wpływy. - 80 proc. prawa narodowego pochodzi z prawa unijnego. To, co się zadzieje w Brukseli, jakie zostaną podjęte decyzje, to po upływie jakiegoś czasu zaczyna obowiązywać także w Polsce. Dlatego trzeba być świadomym, co się tutaj dzieje i działać z wyprzedzeniem - dodaje Szczepura.

Roczny budżet Domu Polski Wschodniej w Brukseli to około 1,5 mln zł.

Świętokrzyskie. Festyn Kielce dla Ciebie obok dworca autobusowego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE