Okulista

i

Autor: Pixabay

Do specjalisty dostaniemy się szybciej. To możliwe?

2021-07-05 9:08

Limity przyjęć do Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej zostały zniesione. A to wszystko, aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów. Co to oznacza?

- To oznacza, że NFZ zapłaci placówce medycznej za każdego przyjętego pacjenta. Dzięki temu chorzy będą mieli gwarancję przyjęcia i będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne - mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ.

Beata Szczepanek podkreśla, że takie rozwiązanie sprawdziło się już w przypadku niektórych zabiegów. - Rozwiązanie to już się sprawdziło w przypadku takich zabiegów, jak usunięcie zaćmy czy wszczepienie endoprotezy, gdzie po wprowadzeniu finansowania bezlimitowego (w 2019 roku) kolejki skróciły się z 1,5 -2 lat do 1-3 miesiąc - mówi.

Zniesienie limitów do specjalistów, podobnie jak projekt Profilaktyka 40 plus jest jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Pan Tomasz przeżył zderzenie z pociągiem
Sonda
Znacznie tańsze bilety na koncerty dla zaszczepionych osób to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE