Zdjęcie ilustracyjne - krew

i

Autor: Canva

Medycyna

Czasem krew jest ich jedynym lekiem. RCKiK w Kielcach apeluje do krwiodawców

2023-06-05 9:35

Liczba pacjentów w kieleckich szpitalach rośnie, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na krew. A dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zbliża się trudny moment, którym są wakacje. W tym okresie krwiodawców jest dużo mniej.

Zapotrzebowanie na krew cały czas jest ogromne. Służy ona nie tylko osobom po wypadkach, ale i również osobom, które potrzebują jej przetoczenia.

Robiliśmy takie statystyki i niestety najwięcej krwi pobierają pacjenci onkologiczni, którzy chorują na różnego rodzaju choroby rozrostowe. Ale również pacjenci po wypadkach, których w wakacje jest zazwyczaj więcej - informuje Wojciech Markiewicz z RCKiK w Kielcach.

Okres wakacyjny to dla krwiodawstwa trudny moment.

Stali dawcy podczas wakacji wyjeżdżają i nie oddają krwi. A pacjenci nie mają wakacji i cały czas jej potrzebują. Takich pacjentów jest coraz więcej już teraz - dodaje.

Krew ratunkiem dla pacjentów

Krew i jej składniki są przetaczane osobom, które posiadają braki krwi pełnej, albo płytek lub osocza.

Do każdej operacji musimy przygotować rezerwę w postaci koncentratu czy osocza. Przy operacjach kardiochirurgicznych musimy przygotować dziesięć takich jednostek, a przy przeszczepach nawet do dwudziestu jednostek. Musimy sobie zdać sprawę, że kilkanaście osób musi przyjść oddać krew żeby uratować jedną osobę - tłumaczy Markiewicz.

Regularne oddawanie krwi to nie tylko pomoc i ratunek dla drugiego człowieka. Oddając krew jesteśmy pod stałą obserwacją lekarzy. Za każdym razem, gdy chcemy oddać ten cenny lek, robiona jest nam morfologia. Dzięki temu możemy szybko wykryć jakieś nieprawidłowości w naszym organizmie.

Czy krew w kale to powód do niepokoju?