Punkt Informacji dla Cudzoziemców Kielce

i

Autor: Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód - strona internetowa

Cudzoziemcy mogą liczyć na wsparcie i pomoc w Kielcach

2021-12-27 11:05

Przy Sienkiewicza 78A działa Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców, które prowadzi Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód. Placówka pomaga między innymi zalegalizować pobyt na terenie Polski, czy uzyskać pozwolenie na pracę i mieszkanie.

Każdy cudzoziemiec przebywający w Kielcach może liczyć na pomoc i wsparcie od Punktu Informacji dla Cudzoziemców. Pracownicy mówią w kilku językach. Wytłumaczą jak działa w Polsce system opieki zdrowotnej i pomogą w załatwieniu spraw w urzędzie.

- Większość naszych gości to są Ukraińcy, ale są również Białorusini, Kazachowie, Mamy gości z Bangladeszu. Obsługujemy również pytania osób, które przyjeżdżają do nas z Kanady, Stanów Zjednoczonych. Także można powiedzieć, że cały świat - mówi Krzysztof Kalita prezes zarządu Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.

Pomoc od Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców otrzymała Olesia Kubajczuk, która już od 5 lat mieszka w Kielcach. Teraz sama pomaga cudzoziemcom. - Zaczęłam chodzić tu na kursy. Trochę już lepiej zaczęłam mówić po polsku i zaproponowali mi pracę. Dzięki temu mogę wspierać innych ludzi, studentów. Znam ten ból, jak na początku ciężko jest się zaadaptować - mówi Olesia Kubajczuk.

Punkt oferuje bezpłatne kursy języka polskiego dla cudzoziemców.

Kielce włączyły się w działania na rzecz integracji cudzoziemców

Miasto podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem Integracja Europa - Wschód. W budynkach ratusza oraz w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym można znaleźć materiały dotyczące ich usług i oferty.

- Mamy taką świadomość, że społeczność obywateli innych państw w Kielcach rośnie. Są to wyzwania związane z rynkiem pracy, ale i też z nauką tych osób. Duża grupa uczy się w kieleckich szkołach i na uniwersytetach. Stąd chcieliśmy, aby to dedykowane wsparcie  było jak najbardziej celowe i trafiało do nich - mówi Karol Gadowski z Biura Promocji i Współpracy z zagranicą Urzędu Miasta.

Prof. Antoni Dudek: Zbyt duża pomoc uchodźcom jest wyborczo szkodliwa [Super Raport]

QUIZ. Czy umiesz rozbudzić swój szósty zmysł?

Pytanie 1 z 10
Widziałaś/łeś kiedyś ducha?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE