Cud w parafii w Diecezji Kieleckiej? Kuria wydała komunikat w sprawie wydarzeń w Topoli koło Skalbmierza

i

Autor: www.diecezja.kielce.pl Kościół parafialny w Topoli (powiat kazimierski).

Uwaga!

Cud w parafii w Diecezji Kieleckiej? Kuria wydała komunikat w sprawie wydarzeń w Topoli koło Skalbmierza

2024-02-13 9:20

Czy w parafii w Topoli (gmina Skalbmierz w powiecie kazimierskim) doszło do cudownego objawienia? Zdarzenie miało miejsce w tamtejszym kościele. Komunikat w sprawie wydała Kuria Diecezji Kieleckiej.

Wydarzenia miały miejsce w listopadzie 2022 roku w Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Topoli. Jak informuje serwis internetowy ekai.pl, na posadzce kościoła znaleziono komunikant, który po umieszczeniu w specjalnym naczyńku (tak zwanym vasculum) przybrał barwę ciemnoczerwoną.

Komunikant z Topoli trafił do badań

Sprawę polecił badać biskup Jan Piotrowski, ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Powołał specjalną komisję, która miała za zadanie przeprowadzić dochodzenie. Vasculum z komunikantem z Topoli przewieziono do domu biskupiego, później sprawdził go Ośrodek Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Władze kieleckiej kurii zalecały także spokój i rozwagę w czasie wyjaśniania tajemniczego zjawiska.

W Topoli doszło do cudu? Znamy wyniki badań

- Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej. Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego - informuje Kuria Diecezji Kieleckiej w komunikacie, który wydała pod koniec minionego tygodnia.

Diecezja Kielecka wyjaśnia

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Topoli liczy niespełna tysiąc mieszkańców. Jak czytamy na stronie internetowej Diecezji Kieleckiej, pierwsze wzmianki o miejscowości Topola nad rzeką Nidzicą znalazły się na kartach kronik w 1356 roku. Pisano w nich o wsi z folwarkiem.

- W latach 1973–1974 dokonano rekonstrukcji drewnianego kościoła, który przeniesiono z Kazimierzy Małej, gdzie został zbudowany w latach 1839–1840; poświęcił go 11 sierpnia 1974 r. bp Edward Materski. W 1975 r. powołano do istnienia samodzielną placówkę duszpasterską – rektorat. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki dekretem z 28 grudnia 1981 r., wydzielając ją z parafii w Skalbmierzu - podaje Kuria Diecezji Kieleckiej.

Świętokrzyskie. Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2024 w Targach Kielce

QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź

Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?