Polecamy!

Co robić w Kielcach, gdy pada deszcz? Można zwiedzić ciekawe miejsca. Zobaczcie nasze propozycje

2023-11-20 8:07

Co można robić w Kielcach gdy pada deszcz? Nie bójcie się deszczu, czekają na Was liczne atrakcje. Sprawdziliśmy dla Was najlepsze miejsca, w których można schronić się przed deszczem.

W Kielcach można zwiedzić liczne muzea, w tym słynne Muzeum Zabawek i Zabawy, jedyne na świecie Muzeum Hammonda oraz niezwykłe Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. Fajne miejsca i inne atrakcje w Kielcach czekają na Was.

  • Geonatura Kielce - Centrum Geoedukacji, ulica Daleszycka 21. Ocena Google 4.8, strona internetowa Centrum Geoedukacji. Centrum Geoedukacji to przestrzeń, w której nauka o geologii i geografii jest przekazywana bardzo przystępnie. Wykorzystuje się w tym celu nowatorskie techniki i narzędzia edukacyjne. Centrum mieści się w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia. To najważniejsza atrakcja turystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego”. Można tu zwiedzić ekspozycję o nazwie Podwodna stacja badawcza CHRONOS i połączyć wizytę z seansem w kinie – Kapsule Czasu. Uwaga, potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja. Wszystkie informacje znajdują się na stronie Centrum.
  • Baza Zbożowa, ulica Zbożowa 4. Ocena Google 4.5, strona internetowa: Baza Zbożowa. Baza Zbożowa to przestrzeń artystyczna, przeznaczona dla młodych, zdolnych twórców z różnych dziedzin sztuki. Młodzi artyści mogą tu konfrontować swoje prace z twórczością doświadczonych artystów. Działa tu aż kilkadziesiąt organizacji, zajmujących się kulturą niezależną. Celem założycieli Bazy jest stworzenie eksperymentalnego centrum kultury niezależnej i alternatywnej. Organizowane są tu wystawy, koncerty, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Codziennie coś się dzieje. Warto odwiedzić stronę Bazy i zajrzeć w kalendarz wydarzeń, na pewno znajdzie się coś dla siebie.
  • Muzeum Hammonda, ulica Zamkowa 5. Ocena Google 4.8. Strona internetowa Muzeum Hammonda. Organy Hammonda to jeden z najsłynniejszych instrumentów muzycznych w historii, używany między innymi przez Pink Floyd, Deep Purple i Czesława Niemena. W Kielcach znajduje się jedyne na świecie Muzeum Hammonda, którego inicjatorem był Paweł Wawrzeńczyk. Znajduje się w nim ponad sześćdziesiąt modeli organów, Najstarsze z nich pochodzą z 1935 roku. W muzeum znajduje się też ponad dwadzieścia zaprojektowanych przez Hammonda zegarów,, automatyczny stolik do brydża, oraz… grające schody! Zdecydowanie warto tu zajrzeć. Może nawet uda się zagrać na którymś z instrumentów?
  • Muzeum Samochodu Papieskiego JP2, ulica Cmentarna 5A. Ocena Google 5.0. Strona internetowa: Muzeum Samochodu Papieskiego. W tym niezwykłym muzeum mieści się zaledwie jeden eksponat. Jest nim odbudowany przez pasjonatów samochód, którym Jan Paweł II poruszał się po Polsce w trakcie pierwszej pielgrzymki w 1979 roku. Pomysłodawcą muzeum jest Marek Adamczak, przedsiębiorca z Kielc. Prace nad odbudową przygotowanej specjalnie dla papieża wersji samochodu Star 666M2 trwały aż pięć lat. Użyto wyłącznie oryginalnych części. Dzięki muzeum można nie tylko obejrzeć papamobile, ale i zapoznać się z pasjonującą historią prac nad jego odbudową. Przed wizytą należy upewnić się, czy zabytkowy pojazd znajduje się w muzeum, ponieważ często podróżuje po kraju.
  • Muzeum Historii Kielc, ulica Świętego Leonarda 4. Ocena Google 4.7. Strona internetowa Muzeum Historii Kielc. Muzeum Historii Kielc założono całkiem niedawno, w 2008 roku. Mieści się w zabytkowej, odbudowanej niedawno kamienicy z drugiej połowy XIX wieku. Stała ekspozycja nosi nazwę „Z dziejów Kielc” i poświęcona jest historii miasta od średniowiecza do czasów współczesnych. Obejmuje między innymi makietę chaty średniowiecznych mieszkańców osady, najstarszą miejską pieczęć czy też pochodzącą sprzed trzystu lat Księgę Rady Miejskiej. Organizowane są tu liczne warsztaty, spotkania i koncerty. Można tu przeczekać deszcz, zapoznając się z fascynującymi dziejami miasta.
  • Muzeum Zabawek i Zabawy, plac Wolności 2. Ocena Google 4.6. Strona internetowa: Muzeum Zabawek i Zabawy. Historia Muzeum Zabawek i Zabawy rozpoczęła się w 1979 roku od Wystawy Polskiej Zabawki. Gromadzone od tamtej pory zbiory Muzeum są naprawdę imponujące. Znajdziemy w nich nawet ponadstuletnie zabawki, na przykład produkowane w latach 20. klocki GNOM albo Latarnię Magiczną Ernsta Planka z 1900 roku. Trzonem zbiorów jest największa w Polsce kolekcja zabawek z okresu PRL. Znajdziemy tu też zabawki etnograficzne, modele, dioramy a nawet zabawki animacyjne. Możemy tu też zobaczyć jak powstawał słynny Miś Colargol. Szukasz fajnego miejsca, kiedy w Kielcach pada deszcz? Dobrze trafiłeś.
  • Papugarnia Ara, aleja Solidarności 20. Ocena Google 4.8, strona internetowa: Papugarnia Ara. Papugarnia Ara to niezwykłe miejsce, w którym nie tylko można poczuć się, jak na egzotycznej wyspie, ale i nauczyć się wszystkiego o papugach. Można tu podejrzeć życie tych barwnych ptaków i zapoznać się z różnymi gatunkami. Fruwają tu między innymi kakadu oraz ara ararauna. Papugi można nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć, a nawet podać im pokarm. Papugarnia to bardzo urocze miejsce, w którym momentalnie można przenieść się na tropikalną wyspę i zapomnieć o deszczu na zewnątrz.
  • Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, ulica Stefana Żeromskiego 12. Ocena Google 4.8, strona internetowa Filharmonia Świętokrzyska. Kielecka Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga uważana jest za jedną z najlepszych w kraju. Historia orkiestry filharmonicznej zaczęła się ponad sto lat temu, w 1920 roku. Współpracowało z nią wielu słynnych dyrygentów, między innymi Jerzy Maksymiuk i Kazimierz Kord. Występowały tu takie sławy, jak Mischa Maisky, Wanda Wiłkomirska, Wiesław Ochman, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka czy Jadwiga Rappé. W programie Filharmonii każdy znajdzie coś dla siebie. Warto spędzić deszczowe popołudnie i wieczór, słuchając dobrego koncertu symfonicznego.

Co warto wiedzieć o Kielcach?

Kielce, położone w sercu Polski, są stolicą województwa świętokrzyskiego i jednym z najważniejszych miast regionu. Miasto ma bogatą historię, która sięga średniowiecza, a jego kulturalne i historyczne dziedzictwo jest widoczne na każdym kroku. Zabytkowy Pałac Biskupi i Katedra Kielecka to tylko niektóre z wielu atrakcji, które czekają na miłośników historii. Z kolei miłośnicy sztuki mogą odwiedzić Muzeum Narodowe w Kielcach, oferujące szeroki wachlarz wystaw, od archeologii po sztukę współczesną.

Kielce są otoczone przepięknymi krajobrazami Gór Świętokrzyskich, które są idealnym miejscem dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku. Szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i punkty widokowe oferują niezapomniane przeżycia i bliski kontakt z naturą. Miasto jest również ważnym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym, z kilkoma renomowanymi uczelniami, w tym Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

Kielce są również gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak Festiwal Form Dokumentalnych NURT, Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc, Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, Festiwal Wiatru czy też Targi Kielce, które przyciągają wystawców z całego świata. To również tu swoją bazę i halę ma Industria Kielce - czołowa w Europie klubowa drużyna piłki ręcznej mężczyzn.

Kielce łączą w sobie tradycję z nowoczesnością, tworząc miejsce, które jest atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. To miasto, które zasługuje na odkrycie.

Świętokrzyskie. PGS Rock Festival na Kadzielni w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE