nowe zdjęcia

Budowa trasy ekspresowej S7 w pobliżu Krakowa ważna także dla kierowców z województwa świętokrzyskiego. Na jakim etapie są prace?

2023-06-14 8:17

Trwa budowa trasy ekspresowej S7 na odcinkach Moczydło - Miechów oraz Kraków - Widoma. Inwestycja jest ważna dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jak przebiegają roboty i kiedy się zakończą prace na S7?

Trasa S7 między granicą województw świętokrzyskiego i małopolskiego a Krakowem jest budowana na trzech odcinkach o łącznej długości ponad 42 kilometrów. 

Nowa S7 za granicą świętokrzyskiego

Odcinek Moczydło - Miechów ma długość 18,7 kilometra i jest zaawansowany w największym stopniu. W zimie wykopano 60 tysięcy m sześciennych ziemi. Przygotowano nasypy o objętości 20 tysięcy metrów sześciennych. Zamontowano 15 kilometrów barier drogowych. Prowadzono prace wewnątrz budynków Miejsc Obsługi Podróżnych w Giebułtowie i Małoszowie. Udało się wykonać wiele prac na mostach, wiaduktach i estakadzie - montowano kapy, deski gzymsowe, dylatacje. W ostatnich dniach przerwy zimowej oddano do użytku wiadukt w Brzuchani - informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Planowany termin zakończenia tej inwestycji to wrzesień 2023 roku. Budowa tego odcinka dostała dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowa trasa Moczydło - Miechów ma kosztować ponad 755 milionów złotych.

Na budowie kolejnego odcinka S7 Widoma - Kraków Nowa Huta roboty są zaawansowane w ponad 26 procentach.

Umowa z wykonawcą, konsorcjum firm Gülermak, Gűlermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhűt i Mosty Łódź, podpisana została 15 lipca 2021 roku. Obejmuje kontynuację projektowania trasy i jej budowę. Trasa ma długość 18,3 kilometra, z czego odcinek miejski (pomiędzy węzłami Raciborowice i Kraków Nowa Huta) to 7,1 km - informuje w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - oddział w Krakowie.

Budowa S-7 i utrudnienia w Krakowie

Na trasie powstaną cztery węzły (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów). Na odcinku miejskim będzie z kolei 21 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, estakad, przejść dla zwierząt i przejść podziemnych dla pieszych. Na węźle Kraków Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa.

Kierowcy wjeżdżający do Krakowa od północy oraz podróżujący na terenie miasta muszą liczyć się z utrudnieniami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w środę 31 maja o godz. 8:00 w ciągu ul. Łowińskiego w Krakowie ruch pieszy i samochodowy przeniesiony zostanie na jezdnię tymczasowa na odcinku około 100 metrów. Organizacja ruchu związana jest z przebudową sieci ciepłowniczej i potrwa cztery miesiące.

Dzięki nowej S7 podróż będzie szybsza

Trasa S7 to kluczowy fragment nowej drogi do Warszawy, która przejmie ruch tranzytowy z obecnej krajowej "siódemki". Droga ta ma również bardzo duże znaczenie dla kierowców z województwa świętokrzyskiego, podążających z rodzinnych stron do Krakowa i z powrotem. Zgodnie z wynikami Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w latach 2020-2021 na drodze numer 7 między Krakowem a Miechowem codziennie przejeżdża około 20 tysięcy pojazdów, w tym prawie cztery tysiące ciężarówek. Nowy odcinek drogi ekspresowej ułatwi również podróż z północy na południe Małopolski.

Budowa trasy ma zakończyć się w listopadzie 2024 roku. Łączny koszt inwestycji wynosi 2,3 miliarda złotych, z czego 543 miliony pochodzą z Unii Europejskiej.

Świętokrzyskie. Pirat drogowy na S7 w Kostomłotach koło Kielc
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE