Brakuje drewna opałowego! Nadleśnictwa wprowadzają limity

2022-08-10 9:24
Brakuje drewna opałowego! Nadleśnictwa wprowadzają limity
Autor: Pixabay

Ceny węgla szybują, alternatywą dla niego jest nieco tańszy opał, czyli drewno. Wiele osób wykupuje go z lasu. Zainteresowanie jest tak duże, że niektóre nadleśnictwa wprowadzają limity na drewno.

Ogromne zainteresowanie drewnem

Polacy masowo wykupują drewno z nadleśnictw. Prawdopodobnie nie starczy go dla wszystkich. - Dzisiaj w całym nadleśnictwie, w 10 leśnictwach, zapas tego drewna to jest 120 kubików. Kiedyś mieliśmy tyle drewna w jednym leśnictwie - tłumaczy w materiale dla "Wydarzeń" leśniczy Zbigniew Pleśniarski z Nadleśnictwa Zdroje.

Ceny poszły w górę

Obecnie cena jednego metra sześciennego drewna opałowego jest już ponad dwukrotnie wyższa niż na początku bieżącego roku. W ostatnich tygodniach, aby kupić je od Lasów Państwowych, gdzie zazwyczaj sprzedawane jest najtaniej, nie tylko należy ustawić się w kolejce, ale też liczyć się z limitami sprzedaży.

W prywatnych składach za kubik drewna na opał trzeba zapłacić około 500 zł. Wiosną tego roku cena była o połowę niższa. Bardzo wzrosły także ceny drewna kominkowego, kosztuje ono nawet 600 zł za metr sześcienny. Taniej zapłacimy w Lasach Państwowych, tam cena drewna wynosi od 150 do 300 zł. Najtańszy jest chrust, jego koszt to od 30 do 100 zł. Do tych kosztów należy doliczyć jeszcze transport.

Rząd szykuje dopłaty do ogrzewania domu drewnem, pelletem, olejem opałowym i gazem LPG. Proponowane jest wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku do ogrzewania dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła. W przypadku drewna miała by być to kwota tysiąc złotych.

Kąpią się mimo zakazu w stawach na "krakowskich Malediwach". Uszkodzili rurę

QUIZ na piękną duszę. Kierujesz się w życiu sercem czy rozumem?

Pytanie 1 z 10
Miłość to dla Ciebie przede wszystkim:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE