Świąteczne iluminacje w Kielcach

i

Autor: Piotr Stańczak Świąteczne iluminacje na Placu Artystów czekają na odpalenie, nastąpi to w środę 6 grudnia.

Zima 2023-24

Boże Narodzenie w Kielcach. Orszak Świętego Mikołaja, zapalenie choinki, jarmark i wiele innych atrakcji w grudniu

2023-12-05 15:53

Już za niespełna trzy tygodnie będziemy świętowali Boże Narodzenie. W grudniu nie zabraknie też atrakcji dla mieszkańców Kielc w różnym wieku. W Mikołajki odbędzie się wydarzenie "Świątecznie bliscy".

- 6 grudnia (w środę - przyp. PSta) ulicą Sienkiewicza od pomnika Henryka Sienkiewicza przejdzie Orszak Świętego Mikołaja, który zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy. W rolę „Mikołajów” wcielą się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, ale do pochodu mogą dołączyć wszyscy. Warto zabrać ze sobą mikołajową czapkę lub cały strój Św. Mikołaja. Pochód zakończy się na Placu Artystów, gdzie czekać będzie słodka niespodzianka. Tam najmłodsi mieszkańcy Kielc wspólnie z prezydentem miasta zapalą lampki na bożonarodzeniowym drzewku, co wpisało się już w miejską tradycję - informuje Urząd Miasta Kielce.

Orszak wyruszy o godzinie 17.00 sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza na Plac Artystów. O 17.30 dzieci razem z prezydentem miasta zapalą światełka na choince.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach. Jakie atrakcje?

To będzie dopiero początek świątecznych atrakcji w Kielcach. Od 16 do 23 grudnia na Placu Artystów potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczysta inauguracja kiermaszu nastąpi 16.12 o godzinie 15.00. Na straganach i stoiskach będzie można kupić świąteczne potrawy, grzańce, upominki czy inne pamiątki. Każdego dnia na mieszkańców oraz gości czeka mnóstwo atrakcji. Będą to:

  • animacje, warsztaty, konkursy z żywymi maskotkami
  • domek Świętego Mikołaja z pocztą
  • przejazd saniami Świętego Mikołaja
  • fotobudka
  • koncerty - Chóru Garnizonowego pod dyrekcją Edyty Bobryk oraz Zespołu Wonderland pod dyrekcją Radosława Suligi organizowane przez Wojewódzki Dom Kultury 
  • Mikołaj i śnieżynki z „Dziadka do orzechów” Kieleckiego Teatru Tańca
  • prezentacje wokalne podopiecznych Zameczkowego Studia Piosenki
  • Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” poprowadzi warsztaty z robienia lalek, a Zakład Aktywności Zawodowej warsztaty robienia pierników
  • Konkurs „Ubieranie choinki” ze szkołami podstawowymi. Każda szkoła stroić będzie jedno drzewko
  • warsztaty pt. "Tradycyjne kartki świąteczne" z Muzeum Historii Kielc oraz plastyczne z tworzenia ozdób świątecznych z Domem Kultury "Zameczek"

Będzie miejska Wigilia

- 23 grudnia, o godzinie 13:00 rozpocznie się, miejska Wigilia, w której udział będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy Kielc. Będzie to także okazja do spotkania się z władzami miasta. Przez cały czas trwania Jarmarku w punkcie na Placu Artystów czynny będzie punkt, gdzie każdy będzie mógł dostarczyć stworzony przez siebie łańcuch. Uroczyste mierzenie łańcucha odbędzie się 22 grudnia - zapowiada Urząd Miasta Kielce.

Świętokrzyskie. Śnieżyca w regionie, to pogodowy armagedon