Boże Ciało w Kielcach. Ulicami miasta przejdą procesje. Czy będzie dyspensa na piątek?

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Wydarzenia

Boże Ciało w Kielcach. Ulicami miasta przejdą procesje. Biskup udzielił dyspensy od spożywania mięsa w piątek

2023-06-06 9:31

W czwartek 8 czerwca przypada Święto Bożego Ciała. Ulicami Kielc oraz parafii Diecezji Kieleckiej przejdą tradycyjnie uroczyste procesje.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwyczajowo określana jako Boże Ciało, odbywa się zawsze w czwartki, w kalendarzu nie ma natomiast stałej daty tego święta (zwykle przypada ono pod koniec maja lub w pierwszej połowie czerwca, po tzw. oktawie Zesłania Ducha Świętego). W Polsce z okazji Bożego Ciała ulicami miast i wsi podążają procesje z Najświętszym Sakramentem, mieszkańcy tego dnia, w różnych miejscach swoich parafii, dekorują ołtarze, przy których zatrzymują się wierni. Jest to dzień wolny od pracy.

Boże Ciało w Diecezji Kieleckiej

Główna procesja Bożego Ciała z udziałem biskupa w Kielcach i zarazem diecezji wyruszy z kościoła Świętego Wojciecha przy ulicy Sandomierskiej. O godzinie 9.30 rozpocznie się tutaj uroczysta msza święta, a bezpośrednio po niej wierni wyruszą do kieleckiej katedry.

- Biskup Kielecki Jan Piotrowski poprowadzi centralną procesję do czterech ołtarzy ulicami Kielc. Pierwszy ołtarz będzie na Placu przy kościele św. Wojciecha; drugi na ulicy Warszawskiej; trzeci przy Ratuszu oraz ostatni na Placu Najświętszej Marii Panny przy katedrze, gdzie Biskup Kielecki wygłosi homilię - informuje portal Diecezji Kieleckiej.

Większość procesji w parafiach Diecezji Kieleckiej rozpoczyna się po mszach świętych przed południem lub tuż po południu.

- Ksiądz Biskup Marian Florczyk będzie przewodniczył uroczystości Bożego Ciała w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach (ul. Radostowa 4) - początek Mszą św. o godz. 10.30, zaś Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kielcach na Czarnowie (ul. Mieszka I 48) - początek Mszą św. o godz. 9.00 - informuje Diecezja Kielecka.

Dyspensa po Bożym Ciele. Biskup zdecydował

Kolejny dzień po Bożym Ciele to piątek. W te dni obowiązuje zwykle post, wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Biskupi diecezji wydają natomiast tak zwane dyspensy, zezwalając tym samym na jedzenie mięsa. Zwyczajowo powodem odstępstwa od postu jest długi weekend, częstsze spotkania rodzinne, ze znajomymi, wiele osób w piątki bierze urlopy. Jak poinformowała kielecka kuria, biskup Jan Piotrowski udzielił na ten dzień dyspensy od konieczności zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Świętokrzyskie. Na planie filmu "Sami swoi. Początek" w Muzeum Wsi Kieleckiej