Innowacyjna klasa patronacka w Elektryku

i

Autor: UM Kielce

Będzie klasa dla programistów w "Elektryku"

2021-12-02 13:39

​Innowacyjna Klasa Patronacka powstanie w "Elektryku" w zawodzie technik programista. To odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy, gdzie obserwuje się deficyt specjalistów z branży IT. Utworzenie takiej klasy to znów efekt współpracy Kieleckiego Parku Technologicznego, lokatora KPT z branży IT oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.

W Kielcach coraz więcej nowoczesności w szkolnictwie. Jeszcze niedawno pisaliśmy, że w III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach od nowego roku szkolnego ruszy klasa dwujęzyczna. A teraz informujemy, że w Zespole Szkół Elektrycznych powstanie klasa dla programistów.

- Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy KPT, firmą ALTAR a ZSE i powstanie Innowacyjnej Klasy Patronackiej to bardzo ważny krok w przygotowaniu młodego człowieka do obecności na rynku pracy. To również sygnał, który wyraża potrzebę angażowania się w tego typu inicjatywy, doceniania potencjału, jaki drzemie w młodych ludziach i inwestowania w ich rozwój – mówi dyrektor KPT Justyna Lichosik. 

Współpraca pomiędzy Elektrykiem, spółką ALTAR oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym przyniesie uczniom i szkole wiele korzyści. Na przykład:

  • Zajęcia praktyczne będą organizowane w ramach dualnego systemu kształcenia, a praktyki i staże zawodowe będzie można odbyć w firmie IT ALTAR i KPT.
  • KPT będzie wsparciem w realizacji podstawy programowej w zakresie przedmiotów "Przedsiębiorczość" i „Prowadzenie działalności gospodarczej lub pokrewnych”.
  • KPT będzie udostępniało szkole i uczniom infrastrukturę Centrum IT/ICT w celu prowadzenia zajęć.
  • Instytucje będę realizowały wspólnie projekty w szczególności współfinansowanych ze środków funduszy europejskich podnoszących kwalifikacje i kompetencje uczniów oraz nauczycieli.

- Jako Kielecki Park Technologiczny, który swoje wsparcie kieruje zarówno do przedsiębiorców, jak i przyszłych pracowników, cieszymy się, że możemy łączyć różne środowiska, samorząd, biznes oraz szkolnictwo, ale jednocześnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz umożliwiać realizację celów zawodowych, jakie stoją przed uczniami – mówi Justyna Lichosik.

– Na pierwszym miejscu stoją zawsze potrzeby uczniów. To na nich skupiamy się w procesie edukacji. Szkoła oferuje podstawową wiedzę oraz kwalifikacje i wzbogaca o nieodzowne kompetencje. To wszystko w połączeniu z wiedzą rozszerzoną, praktyką, jaką umożliwia przedsiębiorca (ALTAR) oraz ze wsparciem partnera biznesowego (KPT) w stawianiu pierwszych kroków w świecie zawodowym, prowadzi do zwiększenia świadomości u młodego człowieka w zakresie jego obecności na rynku pracy, a także, a może i przede wszystkim – kształtowania jego zdolności branżowych, które przyczynią się do tego, że będzie atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy bądź wykorzysta swój potencjał poprzez rozwinięcie własnej działalności – dodaje dyrektor ZSE Władysław Zaucha.

DIY. Szkolny kalendarz adwentowy – na ramie obrazu. Zrób to sam krok po kroku

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Toskania, Bawaria, inne. Gdzie w Europie leży ta kraina?

Pytanie 1 z 15
W jakim państwie leży kraina o nazwie Kraina?