Architektura pamięci. Wystawa z woj. świętokrzyskiego w Brukseli

i

Autor: Dom Polski Wschodniej w Brukseli

GALERIA ZDJĘĆ

"Architektura pamięci". Ciekawa wystawa ze świętokrzyskiego w Brukseli

2023-05-26 11:16

W Brukseli można oglądać wyjątkową wystawę związaną z bolesną historią naszego regionu. Chodzi o ekspozycję "Architektura Pamięci", która przedstawia rolę architektury i sztuki w procesie upamiętniania losów ludzi, zwłaszcza mieszkańców polskich wsi, w czasach tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Wystawę tworzy kilkanaście makiet, na których znajdują się zarówno zdjęcia, jak i krótkie opisy. Wszystkie dotyczą bolesnych wydarzeń, jakie miały miejsce m.in. w woj. świętokrzyskim kilkadziesiąt lat temu.

- Wernisaż wystawy odbył się 7 maja w Domu Polski Wschodniej w Brukseli, przy okazji Dnia Polskiego. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - mówi nam Ryszard Białacki, przedstawiciel świętokrzyskiego w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

Obecnie wystawa autorstwa dr Katarzyny Jedynak oraz Bartosza Bętkowskiego jest prezentowana w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej i zostanie tam do 9 czerwca. - Myślę, że jest to tematyka, która dziś jest szczególnie aktualna i to nie tylko w Polsce czy Unii Europejskiej. Cały świat powinien zwrócić uwagę na to, do czego mogą doprowadzić takie konflikty jak na Ukrainie - dodaje Ryszard Białącki.

Organizatorami wystawy są: Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE